Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

داستان "جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها" درباره ی جادوگری بنام نیوت اسکمندر است که در سال 1926 برای تکمیل تحقیقاتش برای نوشتن کتاب خود وارد نیویورک می شود اما بر اثر یک اتفاق ، جانورانی که در چمدان وی هستند در شهر آزاد شده و در ادامه ، اتفاقات عجیبی را رقم می زنند. این جانوران شامل موجوداتی هستند که از افسانه های مختلف در کنار هم گرد آمده اند.

ژانر :

ماجراجویی | خانوادگی | فانتزی

امتیاز IMDb :

8.2

امتیاز منتقدین :

65/100

محصول کشور :

آمریکا | انگلستان

کارگردان :

David Yates

ستارگان :

Eddie Redmayne | Colin Farrell | Katherine Waterston
نوشته شده در 1395/08/28

نقد فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها Fantastic Beasts and Where to Find Them

منتقد : بن ویتلی

 

چگونه می توان بدون حضور خود هری پاتر ، ادامه هایی موفقیت آمیز بر داستان این شخصیت سرشناس ساخت؟ مجموعه ی جدید جی کی رولینگ "جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها"  ما را به حدود 70 سال پیش از اتفاقات اولین قسمت سری هری پاتر می برد تا این بار با شخصیت هایی کاملاً متفاوت ، به روایت مجموعه ای از داستان های جدید بپردازد. احیای جهان جادویی هری پاتر که پس از سری فیلم های مارول ، دومین مجموعه ی پرفروش تاریخ سینما به حساب می آید ، به خودی خود حرکتی ریسکی و مخاطره آمیز است ، با این حال "جانوران شگفتن انگیز" در ترکیب عناصر آشنای گذشته با چیزهای جدید به نظر موفق عمل می کند.

 

بر خلاف هشت فیلم هری پاتر ، "جانوران شگفت انگیز" بر اساس رمان ساخته نشده است بلکه الهام گرفته شده از یکی از کتاب های درسی مدرسه جادویی هاگوارتز است که در " هری پاتر و سنگ جادو" نیز بدان اشاراتی می شود. رولینگ این کتاب درسی را با نام مستعار نیوت اسکمندر در سال 2001 منتشر کرد. نیوت همان جادوگر و جانورشناسی است که در این فیلم با نقش آفرینی ادی ردمین با وی آشنا خواهیم شد. او که حالتی بی دست و پا و تا حدودی ترسو دارد ، برای تبدیل شدن به قهرمان اصلی یک جهان جادویی گسترده ، مقداری دور از ذهن به نظر می رسد. در "جانوران شگفت انگیز" برای نخستین بار شاهد فیلمنامه نویسی شخص رولینگ نیز هستیم و البته کارگردانی دوباره ی دیوید یتس که پیش از این ، 4 قسمت از سری فیلم های هری پاتر را هم کارگردانی کرده بود.

 

نیوت با یک چمدان پر از موجودات عجیب و غریب برای کسب اطلاعات لازم برای نگارش کتاب مورد نظرش ، سفری را به نیویورک آغاز می کند ولی در ادامه وقتی که تعدادی از این موجودات از داخل چمدان فرار می کنند ، وی سراسر منهتن را زیرپا گذاشته تا جلوتر از کنگره‌ی جادویی ایالات متحده‌ی آمریکا آنها را بیابد . این در حالی است که در این مسیر ، مجموعه ای از دوستان جدید همچون خواهران جادوگر ، تینا و کویینی گلدستین  و جیکوب کوالسکی که کارگری بی جادو (در آمریکا به این افراد مشنگ اطلاق می شود) به حساب می آید ، نیوت را یاری می کنند.

 

اگرچه نمی شود سه قهرمان اصلی فیلم های هری پاتر ، هرمیون گرنجر ، هری پاتر و رون ویزلی را به دست فراموشی سپرد ، اما در "جانوران شگفت انگیز" نیز ، رولینگ تیم چهار نفره ی شایسته ای را متشکل از نیوت ، تینا ، کویینی و جیکوب به هوادارانش معرفی می کند. ترکیبی فوق العاده که حس شادابی و جذابیت خاصی را به فیلم منتقل می کنند. ردمین که ظاهری محجوب و خجالتی دارد ، به خوبی توانسته از این ویژگیش در خلق یک قهرمان لذتبخش بهره بگیرد و دن فوگلر نیز که با بانمکی خاص خودش در نقش جیکوب ، تعدادی از بهترین صحنه های فیلم را رقم می زند ، قطعاً در آینده به یکی از محبوب ترین شخصیت های هواداران این مجموعه تبدیل خواهد شد.

 

در کنار قدرت تخیل رولینگ ، مهارت یتس در کارگردانی را می توان بزرگترین سرمایه ی این اثر دانست. او که پیش از این بهترین قسمت های مجموعه ی هری پاتر (قسمت های 5 تا 8) را کارگردانی کرده است ، به خوبی آموخته که چگونه بدون اینکه به توالی صحنه های هیجان انگیز فیلم لطمه ای وارد شود و بدون شلوغ کردن بی مورد کادرها ، از جلوه های ویژه ی کامپیوتری بهره ببرد. او در این اثر نیز همچون فیلم های هری پاتر ، تعداد زیادی از صحنه های مهیج تعقیب و گریز را به وجود می آورد که دیگر باید این صحنه ها را نه تنها بخشی از جهان اصلی رولینگ که بخشی از جهان فیلمسازی خود او به حساب آوریم. صحنه ی نبرد نهایی فیلم نیز همچون صحنه های دوئل هری پاتر است البته با غیب شدن ها و ظاهر شدن های خیلی بیشتر.

 

یکی دیگر از دست آوردهای بزرگ یتس ، به تصویر کشیدن بی نقص داخل چمدان نیوت است که شامل اکوسیستم ها و زیستگاه های جانوری مختلفی می باشد. یتس و رولینگ به شکل موفقیت آمیزی شما را به جهانی جادویی می برند که دیگر حاضر به ترک آن نیستید.

 

یکی از شخصیت هایی که ما را به مجموعه ی اصلی هری پاتر پیوند می زند ، گلرت گریندلوالد با بازی جانی دپ است. وی که برای نخستین بار در فلشک بک های " هری پاتر و یادگاران مرگ" به بینندگان معرفی شد ، یکی از جادوگران سیاه برجسته به حساب می آید که پیش از به دنیا آمدن هری پاتر ، برای سالیان طولانی با دامبلدور رابطه ی دوستی داشت. انتخاب دپ با آن موهای بلوند ترسناکش در فیلم ، با توجه به مسئله ی پرونده ی خشونت خانگی اخیر وی ، می تواند به یکی از چالش های این اثر بدل گردد.

 

با اینکه ما جادوگر سیاه را بسیار کم می بینیم و تهدیدهای ناشی از وی نیز ، بیشتر در پس زمینه ی اثر احساس می شود ، با این حال کدهایی در طول فیلم وجود دارد که نشان می دهد در قسمت بعدی این اثر ، گریندلوارد نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای را ایفا خواهد کرد. در این میان باید دید که آیا رولینگ در ادامه ی داستان ، از رابطه ی همجنس گرایانه ی گریندلوارد و دامبلدور در سالهای جوانی سخن به میان خواهد آورد یا خیر ؟ باید دید آیا واقعاً داستان "جانواران شگفت انگیز" درباره نیوت و جانواران وی خواهد بود یا همه ی آنها طعمه ای هستند برای معرفی شخصیت گریندلوارد که در این صورت باید گفت ، همه ی ما حسابی رودست خورده ایم.

 

"جانوران شگفت انگیز" فیلم خوبی است که در عین سرگرم کننده بودن ، ما را به طور مبتکرانه ای به دنیای جادویی رولینگ باز می گرداند. با این حال این فیلم می توانست اثر بهتری شود اگر تا این حد برای پایه ریزی دنیای مستقلش دست به اتلاف وقت نمی زد. نیمه دوم فیلم به شکل واضحی سنگین تر و شلوغ تر از نیمه ی اول است و هر چه که جلوتر می رویم ، فیلم بیشتر درگیر داستان های فرعی می شود که همین امر ، باعث از سر و شکل افتادن حالت کلی کار و عدم انسجام آن می شود. یکی از همین داستان ها ، ماجرای هنری شاو (جان ویت) و روزنامه اش است که در روند کلی کار بی اهمیت به نظر می رسد ، با این حال توجه یتس و رولینگ به این ماجرا این ذهنیت را به وجود می آورد که آنها برای قسمت های بعدی نیز روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند.

 

سامانتا مورتون نیز در نقش مری لو ، بی جادوی متعصبی است که به همراه فرزند خوانده اش کریدنس در پی یافتن جادوگران و ساحره ها و نابود کردن آنهاست. رولینگ در این اثر به معرفی مفهومی جدید تحت عنوان "ابسکیوریس" می پردازد که شامل نیرویی غیر قابل کنترل از تاریکی هاست که پس از اینکه جادوگر یا ساحره ای ، نیروهای جادویی خود را سرکوب کرد به وجود می آید. این مفهوم اگر چه ایده ی بسیار جالبی است و به نظر می رسد که برای یادآوری سرکوب شدن همجنس گرایی در جامعه به وجود آمده ، ولی در نهایت مفهومی است که مشخصاً به زور در داستان گنجانده شده است.

 

نکات بسیاری درباره "جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها" وجود دارد که آن را شایسته ی تحسین می کند و مهمترین آن این نکته است که فیلم به جای اینکه بخواهد جایگزینی بر سری هری پاتر باشد ، همواره سعی می کند راه مستقل خود را در پیش بگیرد. علاوه بر این ، چیزهای زیادی از دنیای جادویی رولینگ باقی مانده که چهار شخصیت اصلی داستان در جلوی دوربین و دیوید یتس در پشت دوربین ، باید به کشف آن بپردازند. با این حال من همچنان متقاعد نشدم که این مجموعه ، آنقدر پتانسیل داشته باشد که بتوان چهار فیلم دیگر در ادامه ی آن ساخت. در عین حال از صمیم قلب امیدوارم که رولینگ با آثار بعدیش ثابت کند که من اشتباه می کنم.

 

 

اختصاصی هنرنما

 

 

 

دیدگاه کاربران
نام: