Sully

Sully

داستان فیلم درباره ی خلبان کهنه کار آمریکایی ، کاپیتان چسلی سالنبرگر است که در سال 2009 در خلال یکی از پرواز هایش با وجود از کار افتادن موتور هواپیما با فرود اضطراری در رودخانه ی هادسون ، جان هر 155 سرنشین آن را نجات داد.

ژانر :

زندگی نامه | درام

امتیاز IMDb :

8.0

امتیاز منتقدین :

74/100

محصول کشور :

آمریکا

کارگردان :

Clint Eastwood

ستارگان :

Tom Hanks | Laura Linney | Aaron Eckhart
نوشته شده در 1395/06/22

نقد فیلم سالی Sully

منتقد : تیم گریرسون

 

 

فیلم تازه کلینت یستوود ، "سالی" ادای احترامی است به قهرمان آمریکایی ، چسلی سولنبرگر که در ژانویه سال 2009 یک هواپیمای مسافربری را به طور اضطراری در دریاچه هادسون فرود آورد. ایستوود در این اثر نیز همچون فیلم پر سر و صدای "تک تیر انداز آمریکایی" شخصیت اصلی داستانش را با یک تاج پادشاهی زینت داده است ، هرچند گاهی اوقات این تاج به سر شخصیت هایش سنگینی می کند و تام هنکس نیز با آن گفتار نرم خود که به جایگاه شغلیش در تضادی آشکار به سر می برد ، اگر چه در خارج از کابین خلبانی ، شخصی نه چندان با اعتماد به نفس به نظر می رسد ، در نهایت پس از کش و قوس های فراوان و سپری کردن لحظاتی پر التهاب ، نهایتاً لبخند را بر لب سرنشینانش به ارمغان می آورد.

 

"سالی" نیز فیلمی مشابه آثار دیگری با موضوع سوانح هوایی همچون "یونایتد 93" و "پرواز" است. در واقع دیگر زمان نمایش فیلم هایی از این دست و فیلم های دیگری همچون "اسنودن" و "افق آبهای عمیق" آغاز گردیده است. این فیلم که بر اساس کتاب خود سولنبرگر ساخته شده است ، نمایش قهرمانانه ی خلبانی است که جان 155 نفر مسافر و خدمه را نجات می دهد ، اما در ادامه زمانی که نام این خلبان و دستیارش جفری اسکایلز به عنوان قهرمانان ملی مطرح می شد ، این دو نفر مجبور شدند برای ارائه توضیحات و دفاع از عملکردشان نزد  برد امنیتی حمل و نقل ملی بروند و به این سوال پاسخ دهند که چرا آنها با این فرود اضطراری ریسک کشته شدن تمام مسافران را پذیرفتند؟

 

فیلم ایستوود در پی یک نگاه اجمالی درباره چگونگی تحقیقات ماموران فدرال درباره فرود اضطراری سولنبرگر است ، چیزی که توجه رسانه ها را هم به خود جلب کرد و بر خلاف حوادث یازدهم سپتامبر ، سرانجام خوشی داشت. فیلمنامه کومارنیکی در کنار پرداختن به سوالات ماموران فدرال ، اشاراتی نیز به مهارت های پروازی و اصطلاحاتی تخصصی دارد. در این میان اگرچه بسیاری از تماشاگران پیش از تماشای فیلم نتیجه پایان کار را می دانند ، با این حال در فیلمنامه تمهیداتی اندیشیده شده که باعث دراماتیزه شدن و جذاب شدن داستان شده است.

 

تصویربرداری با استفاده ازدوربین های آیمکس به خودی خود فضای ترسناکی را در صحنه های وقوع سانحه به وجود آورده است. چه در نماهایی از داخل هواپیما و چه نماهایی که از اطراف رودخانه هادسون می دهد. سالی با وجود مدت زمان فقط 95 دقیقه ، از ساختار نسبتاً پیچیده ای برخوردار است و اتفاقات اصلی فیلم در لابلای نشان دادن مسیر تحقیقات ماموران به تصویر کشیده شده است. در واقع فیلم بر پایه ی فلشبک ها استوار است. فلشبک هایی از لحظات پرواز و زمان حادثه و لحظاتی از زندگی گذشته سولنبرگر. هربار که ایستوود به صحنه های داخل هواپیما باز می گردد اگرچه فیلم عملا جذابتر و قابل توجه تر می شود اما عملکرد وی به شکل قابل توجهی کمرنگ تر شده و در ایجاد هیجان بالقوه چندان موفق عمل نمی کند.

 

بازی کنترل شده هنکس در طول داستان این پیام را می رساند که سولنبرگر در لحظات حساس نیز وضعیتی نسبتاً نرمال دارد. اگرچه به نظر نمی رسد که در سرنوشت سولنبرگر از پیش چنین گرفتاری نوشته شده باشد ولی وی پس از قرار گرفتن در این وضعیت با اتکا به 42 سال سابقه پروازش ، با اطمینان کامل دست به کاری می زند که به نظر غیر ممکن به نظر می رسید. هنکس در واقع با نمایش تردیدهای درونی سولنبرگر در برخی مسائل و ناراحتی وی از فشارهای ناشی از قرار گرفتن در جایگاه یک قهرمان ، یکی از بهترین نقش آفرینی های خود را ارائه داده است.

 

چیزی که از تاثیرات ماندگار سالی می کاهد ، تصاویر خام دستانه ایستوود در برخی از لحظات احساسی و ارائه ی لحظاتی کلیشه ای از شیاطین درونی سولنبرگر همچون کابوس هایش و چشم اندازهای ملودرام است با این حال فرود هواپیما بدون حتی یک تلفات ، همچون بسیاری از آثار مشابه سینمایی ، پایان بخش این داستان نیست و "سالی" طیف گسترده تری از حوادث را در بر می گیرد.

 

به جز نقش آفرینی زیبای هنکس ، سایر بازیگران فیلم نیز در نقش های خود به بهترین شکل درخشیده اند. آرون اکهارت در نقش جفری اسکایلز ، که تنها شخصی است که از نزدیک در کابین خلبان شاهد فعالیت های سولنبرگر بود و لورا لینی به عنوان همسر وفادار سولنبرگر در نقش های خود به خوبی جا افتاده اند. مایک اومالی ، آنا گان و جیمی شریدان نیز که از بد حادثه در نقش های ماموران فدرال ، باید آدم بدهای قصه باشند ، به خوبی از پس نقش های نسبتاً منفی خود برآمده اند. در انتها باید گفت "سالی" با وجود تمام امواج احساسی اش فیلم ملایمی است با شخصیتی اصلی که هر لحظه آماده مبارزه است.

 

اختصاصی هنرنما

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران
نام: