The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

یک نگهبان فانوس دریایی به همراه همسرش در سواحل غربی استرالیا زندگی منزویانه ای را سپری می کنند. در یکی از روزها آنها کودکی را پیدا می کنند که در آغوش امواج به ساحل رسیده و در ادامه تصمیم می گیرند از این کودک نگهداری کنند.

ژانر :

درام | عاشقانه

امتیاز IMDb :

7.4

امتیاز منتقدین :

61/100

محصول کشور :

آمریکا | نیوزلند | انگلستان

کارگردان :

Derek Cianfrance

ستارگان :

Alicia Vikander | Michael Fassbender | Rachel Weisz
نوشته شده در 1395/06/16

نقد فیلم نوری در میان اقیانوس The Light Between Oceans

منتقد : سم  سی . مک

 

درک سیانفرانس در فیلم جدیدش "نوری در میان اقیانوس" به سراغ داستانی اخلاقی رفته که می تواند ماجراها و تبعات آن ، دامنگیر نسل های مختلف شود. فیلم اخیر وی ، "مکانی آن سوی کاج‌ها" اگرچه در داستان های اپیزودوارش چندان قدرتمند عمل نکرد با این حال در تجمع حوادث دراماتیک و پیامدهای آن در یک جدول زمانی وسیع  اثری قابل قبول به حساب می آمد. به طور کلی آثار سیانفرانس اگرچه تک تک لحظاتشان ، از معنای دقیق زیبایی شناسی سرشار نیستند ولی او این توانایی را دارد که با ترکیب بی نظمی فرمی فیلم هایش با توانایی های عاطفی بازیگرانش ، اثر واحدی را خلق کند. چنانچه در "ولنتاین غمگین" شاهد بهترین بازی دوران حرفه ای میشل ویلیامز هستیم که تمام فیلم را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگرچه استعداد سیانفرانس در مقایسه با نام های بزرگ سینمای مستقل آمریکا در حد متوسطی می باشد ولی وی در مقایسه با همان ها ، چندان فیلمساز معمولی و ساده ای هم به حساب نمی آید.

 

"نوری در میان اقیانوس" در سال 1918 آغاز می شود یعنی زمانی که تام شربورن کهنه سرباز (مایکل فاسبندر) از جنگ جهانی اول بازمی گردد و در ادامه تصمیم می گیرد زندگیش را به عنوان یک نگهبان فانوس دریایی در سکوتی رضایتبخش سپری کند. ساکنان شهر ساحلی نزدیک محل اقامت تام ، برای قدردانی از زحمات وی و تعهد او به کارش ، وی را برای مراسم مختلفی دعوت می کنند که در خلال یکی از همین مراسم ها ، تام با همسر آینده اش ایزابل (آلیسیا ویکاندر) آشنا می شود. آنها با هم درباره زخمهایی از گذشته شان صحبت می کنند. مثلاً اینکه ایزابل دو برادرش را در خلال جنگ از دست داده است و اینکه پدرش انسانی متجاوز بود. از جاه طلبی هایشان برای آینده سخن می گویند و اینکه تصمیم گرفته اند باقی زندگیشان را با هزینه ای کم در جزیره ای دورافتاده سپری کنند.

 

سیانفرانس برای نمایش گذر زمان و سپری شدن روزها ، ماه ها و سالها از مونتاژی سریع به سبک و سیاق آثار ترنس مالیک استفاده می کند. حتی استفاده از نوعی موسیقی کلاسیک در صحنه غسل تعمید نیز اشاراتی به فیلم "درخت زندگی" دارد. توالی صحنه ها و تصاویر آماده شدن این زوج برای به دنیا آمد نخستین فرزندشان و اتفاقات منتهی به سقط جنین نیز مشابه تصاویر مورد علاقه مالیک است که اغلب در آثارش شاهد آن هستیم.

 

روایت کارگردان از میانه های فیلم دقیق تر و جذاب تر می شود ، یعنی جایی که سر و کله ی مادری (ریچل وایس) که تام و ایزابل فرزند او را بزرگ کرده اند پیدا می شود و فیلم از حالت درامی فردی خارج می شود. از اینجاست که دیگر سکان کار به دست سیانفرانس می افتد و او با بازی کردن با ماجراهای اخلاقی و واژه هایی چون وجدان و رذیلت ها دست به ایجاد درامی قوی و پیچیده می زند.

 

از بین سه بازیگر نقش اصلی فیلم ، به وضوح ویکاندر جای درخشش بیشتری دارد. اوست که بیش از بقیه در برابر حجمه ی پیامد های هولناک اتفاقات داستان قرار می گیرد و اوست که با توجه به عشقش به همسر و فرزندش ، باید تصمیم نهایی را بگیرد. ویکاندر می توانست مثل خیلی از بازیگران دیگر با جاری کردن احساساتش به بیرون و جیغ و داد کردن ، ناراحتیش را از این وقایع نمایان کند ولی او با اتکا به توانایی هایش با هنرمندی تمام ما را به ظریف ترین احساسات درونی ایزابل سوق می دهد و اوست که با ظرافتی کم نظیر ضمن نمایش احساسات سوزناکش ، جزئیات دقیقی از شخصیتش را با صداقت کامل نمایان می کند. فاسبندر و وایس نیز با توجه به توانمندی هایشان به خوبی از پس نقش های پیچیده ی خود برآمده اند ولی باید گفت این فیلم به واقع متعلق به ایزابلاست.

 

با این تفاصیل فیلم سیانفرانس در پایان دادن به داستان خود دچار لکنتی آشکار است و تلاش کارگردان برای نمایش 30 سال پس از این اتفاقات ، تا حدود زیادی کسل کننده و البته سرسری از آب در آمده است. اشتباهی که فیلمساز در "مکانی آنسوی کاجها" هم مرتکب آن شده بود. با این حال ، "نوری در میان اقیانوس" همچنان فیلم متقاعد کننده ای است و شاید این نکته که سیانفرانس تصمیم گرفته فیلمش را تا نمایش چند دهه بعد کش دهد ، ناشی از جاه طلبی وی باشد. این اثر بیش از دوساعته ، مطالعه ی زیبایی شناسانه ای است درباره ی بحران های عاطفی در دنیای بزرگسالان و مسئولیت های والدین در قبال حمایت و مراقبت از فرزندانشان.

 

اختصاصی هنرنما

 

 

دیدگاه کاربران
نام:  

 
حسین گفته :
تاریخ درج نظر : 1396/06/11
نقد شما نشان از آن دارد که به هیچوجه متوجه پیام فیلم نشده اید.
ارش گفته :
تاریخ درج نظر : 1395/10/23
این تعداد غلط املایی شگفت انگیر بود ...تفاصیل؟؟؟؟؟
هادی گفته :
تاریخ درج نظر : 1395/10/25
آقای آرش حتما بخوانید با احترام
«تفاصیل» صورت جمع «تفصیل» است و «تفاسیر» صورت جمع «تفسیر». از سویی، تفصیل یعنی «بیان‌کردن مطلبی با جزئیات کامل و طولانی؛ شرح و بسط دادن» (فرهنگ بزرگ سخن، ذیل «تفصیل»)، اما تفسیر یعنی «شرح‌کردن جزء‌‌به‌جزء مطلب برای روشن شدن معنی آن و مقصود نهایی گوینده» (همان: ذیل «تفسیر»). از سوی دیگر، «با این تفاصیل» یعنی «با توجه به این تفصیل‌ها»، در حالی که «با این تفاسیر» یعنی «با توجه به این تفسیرها». از این رو، «با این تفاصیل» به معنای «با این تفاسیر» نیست. اما بیشتر مواقع «با این تفاسیر» را اشتباهاً، شاید به علت نزدیکی و شباهت تلفظ، به جای «با این تفاصیل» به کار می‌برند. لذا، پیشنهاد می‌شود هریک را در جای مناسب خود به کار ببریم.

ـ پس، با این تفاسیر، باید چاره‌ای اندیشید. (کاربرد نادرست)
ـ پس، با این تفاصیل، باید چاره‌ای اندیشید. (کاربرد درست)

یادداشت‌ها:
ـ انوری، ح. (سرویراستار). (1381). فرهنگ بزرگ سخن. (8‌‌جلد). تهران: سخن.