Jason Bourne

Jason Bourne

خطرناک ترین عامل سابق سازمان CIA جیسون بورن ، دوباره باز می گردد تا حقایقی را درباره برخی پروژه های این سازمان جاسوسی ، گذشته ی خود و چگونگی مرگ پدرش کشف کند.

ژانر :

اکشن | هیجان انگیز

امتیاز IMDb :

7.1

امتیاز منتقدین :

58/100

محصول کشور :

آمریکا

کارگردان :

Paul Greengrass

ستارگان :

Matt Damon | Lampros Kalfuntzos | Tommy Lee Jones
نوشته شده در 1395/05/23

نقد فیلم جیسون بورن Jason Bourne

منتقد : پیتر بردشاو (گاردین)

 

این شما و این هم چهارمین و البته نه لزوما آخرین نقش مت دیمون در نقش جیسون بورن ، به عنوان قاتل حرفه ای CIA که مبتلا به فراموشی شده و شروع به سرکشی می کند. بدون در نظر گرفتن "میراث بورن" (2012) که درواقع خود بورن در آن نقشی ایفا نمی کند ، داستان این فیلم پس از "هویت بورن" (2002)، "برتری بورن" (2004) و "اولتیماتوم بورن" (2007) رخ می دهد.

 

مت دیمون در این فیلم پس از قسمت دوم و سوم بورن و "منطقه سبز" ، چهارمین همکاریش را با گرینگرس تجربه می کند. گرینگرسی که در این فیلم نیز همچون آثار گذشته اش ، تسلط خود را بر صحنه های اکشن به نمایش گذاشته و با آن تدوین دیوانه وارش ، چیزی همچون تصویری بصری از نواختن سریع درام را به ذهن بیننده متبادر می کند. گرینگرس با فیلمنامه ی بورن که با همکاری تدوینگر همیشگی آثارش ، کریستوفر رز نگارش کرده ما را به شهرهایی در دور دنیا می برد و این درام مهیج طی پایانی خیره کننده و دیدنی در لاس وگاس ، در نمایی که هتل ترامپ هم بر فراز آن نمایان است به اوج کار خود می رسد.

 

بورن در این فیلم اطلاعاتش از چگونگی تحت کنترل گرفته شدن خود توسط کارفرمایان قبلیش را با مهارت های بدنی خود ترکیب کرده تا از این طریق بتواند با مهاجمان و دشمنانش مقابله کند و در راه به زانو درآوردن آنها ، از هر چیزی که دم دستش باشد به صورت بداهه استفاده می نماید ، از شکستن پایه ی میز گرفته تا از کار انداختن آسانسور. مت دیمون به قدری برای این نقش ساخته شده که شخصاً ترجیح می دهم او را به شکل پسری عضلانی و بزن بهادر ببینم تا گیاهشناسی با آن لبخند های مضحک در فیلم "مریخی".

 

در اوایل فیلم ، بورن برای گذران زندگی آنقدر شان خود را پایین آورده که جایی در اروپای جنوبی و مرکزی در حلقه های مشت زنی به مبارزه پرداخته و حال صرب ها را در مقابل مشتی اسکناس می گیرد. در ادامه ، نیکی پارسونز (جولیا استیلس) شریک قدیمی جیسون که علاقه ی شبه رمانتیکی هم بینشان است برای نجات جیسون سعی می کند وی را در افشای اسراری همچون چیزهایی که اسنودن مشهور پیش از این فاش کرده بود متحد کند. نیکی  قصد دارد فایل های مربوط به "ترداستون" و پروژه های سیاه دیگر را روی اینترنت آپلود کند.

 

این قضایا نظر رابرت دووی ، مدیر جدید CIA را به خود جلب می کند و وی برای مقابله با بورن ، قاتلی بی رحم را با بازی ونسان کسل استخدام می کند. کسل فرانسوی با آن صورت سنگی و پر از زوایای تیزش ، به بهترین شکل پستی و حس خیانت را به بیننده منتقل می کند. در این میان آلیسیا ویکاندر نقش هدر لی ، زیر دست باهوش دووی و کارشناس مسائل سایبری را بازی می کند که در تلاش است تا با مذاکره با بورن ، وی را مجاب کند که بدون درگیری خود را تسلیم کند. آرون کالور (احمد ریز) نیز به عنوان هم دانشگاهی سابق هدر ، نابغه ای به سبک مارک زوکربرک است که با شبکه ی اجتماعیش معروف به "رویای عمیق" و نفوذ به شبکه ی امنیتی کاربران ، به سرویس اطلاعاتی آمریکا کمک می کند.

 

در ادامه ماجرا بورن به پرده برداری از رازی درباره مرگ پدرش نزدیک می شود. کسی که بورن همواره فکر می کرد یک پشت میزنشین به دور از خط مقدم سیاست های سازمان CIA است. جیسون بورن که از شخصیت اصلی رمان های جاسوسی رابرت لادلوم به همین نام در دهه ی هشتاد اقتباس شده است ، همواره یک تصویر مبهم ایدئولوژیک بوده است. وی یک وطن پرست دو آتشه است که با مبارزه و سرکشی هایش سعی در مبارزه با تروریسم دارد. قسمت های نخستین بورن پس از نمایش ، مجموعه فیلم های جیمز باند را به حاشیه برده و در ادامه زمینه ی ساخت شخصیت کلیر دینز در سریال " Homeland" را هم فراهم کرد. در واقع همین عامل بود که باعث شد تغییر و تحول گسترده ای در شخصیت جیمز باند به وجود آمده و این مجموعه در ادامه جانی تازه بگیرد.

 

ماجرای افشاگری اسنودن و اتفاقات پیرامون آن نقش مهمی در بهتر ساخته شدن جیسون بورن داشته اند ، با این وجود عناصر تشکیل دهنده ی فیلم همان هایی هستند که در قسمت های پیشین دیده ایم . در این میان کارگردان در ساخت صحنه های اکشن سعی داشته تصاویر را به حد کمالی از دیجیتال ارتقا دهد. شرکت کنندگان در این صحنه ها معمولا همگی دارای گوشی هستند که از طریق آن ، زیر نظر یک تیم کنترل کننده ی عملیات در لانگلی واقع در ویرجینیا فعالیت می کنند.(مانند کسانی که از هیوستون پیشرفت عملیات آپولو را بر روی ماه کنترل می کردند). آنها از اصطلاحات خاص خود استفاده می کنند و هرلحظه آنچه اتفاق میفتد را با استفاده از تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین یا دوربین های کارگذاشته بر روی عامل هایشان یا تصاویر هک شده از دوربین های مداربسته زیر نظر دارند. آیا این تصاویر کاملا تخیلی است ؟ عکس مشهور رئیس جمهور اوباما به همراه گروهش در حال تماشای فیلم کشته شدن اسامه بن لادن به واقعی شدن این تصاویر کمک می کند ، با این حال همچنان تصاویر مربوط به CIA با آن صف پر ذرق و برق مانیتور ها و افرادی که در فضایی نیمه تاریک با عجله بر سر یکدیگر فریاد می زنند ، بیشتر به کارگردانی و اتاق فرمان یک نمایش تلویزیونی شباهت دارد.

 

 اساساً بورن در یک رابطه ی محکم حرفه ای و افلاطونی با یک زن است که زنده می ماند و این زن کسی نیست جز آلیسیا ویکاندر. جرقه های روشنی در فیلم زده می شود اما افسوس که دیر زده می شود با این حال  تستسترون مت دیمون تا ابد ادامه دارد. شاید واقعا برای جیسون زمان آن باشد که اسلحه ی گلاک خود را آویزان کند و فرصتی به شخص دیگری بدهد.  آیا آلیسیا ویکاندر شایسته ی این نیست که قهرمان زن اکشن باشد؟

 

 

مترجم : شادی علیمحمدی

 

 

اختصاصی هنرنما

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران
نام:  

 
دانیال گفته :
تاریخ درج نظر : 1395/08/14
متشکرم از مترجم حرفه ای خانم علیمحمدی