Elvis and Nixon

Elvis and Nixon

در دهه 70 میلادیالویس پرسلی ، سلطان سبک موسیقی راک اند رول به کاخ سفید می رود تا با رئیس جمهور وقت آمریکا «ریچارد نیکسون» ملاقات داشته باشد و در مورد مسائل مهمی با او صحبت کند ولی …

ژانر :

کمدی | تاریخی

امتیاز IMDb :

6.6

امتیاز منتقدین :

59/100

محصول کشور :

آمریکا

کارگردان :

Liza Johnson

ستارگان :

Michael Shannon | Kevin Spacey | Alex Pettyfer
نوشته شده در 1395/04/30

نقد فیلم الویس و نیکسون Elvis & Nixon

منتقد : نایجل ام اسمیت

 

ديدار بين ريچارد نيكسون و الويس پريسلي در ٢١دسامبر ١٩٧٠ آنقدر مهم و افسانه اي است كه عكس ثبت شده از اين لحظه ، هنوز هم بيشترين درخواست را در آرشيو ملي آمریکا دارد و جاي تعجب است كه تماشاي نقطه ي اوج آن ها روي پرده سينما اين همه سال به طول انجامیده است.

 

نويسندگان فیلم ، جويي ساگال، هانالا ساگال و كري الوِس در "الويس و نيكسون" آزادی عمل زيادي براي بازگو كردن داستان ملاقات و حوادثي كه منجر به آن شد داشتند. فيلم يك كمدي مفرح به كارگرداني ليزا جانسون (كارگردان تنفر و عشق) است و از آنجا که داستان آن درباره ي دو شخصيت شناخته شده ي قرن بيستم است ، به شکل آشکاری انتخاب دو بازیگر خوب کلید موفقیت اثر به حساب می آید. خوشبختانه جانسون با انتخاب مايكل شانون در نقش سلطان (الويس) و كوين اسپيسي در نقش رئيس جمهور فاسد (نيكسون) دقيقا توي خال زده است

.

با اينكه عنوان فيلم بيان كننده ي روايتي دو نفره است اما نيكسون در روايت عقب مي نشيند تا شانون در نقش سلطان معركه را به دست گيرد. پريسليِ شانون ، ستاره اي است كه از معروفيتش باخبر است اما بينش خود را به عنوان يك انسان از دست داده است. وی از این بابت اینگونه ابراز تاسف می کند " هنگامي كه وارد اتاقي مي شوم، همه مرا با اولين بوسه ي خود در حال تماشاي يكي از فيلم هايم به ياد مي آورند اما در واقع هيچگاه مرا نمي بينند. الويس در پول و طلا غرق شده و ديگر اصلا او را نميشناسم."

 

الویس در تلاش برای حل این مسئله ، تصمیم می گیرد طی عملیاتی از شهرت خود برای تعهد به مبارزه برای کشورش که در جنگ خونین با ویتنام غرق شده و از طرفی مواد مخدر هم تمام آن را در برگرفته استفاده کند. پس وی با بیان این جمله که "الان زمان ساختن يا خراب كردن كشور است" ، با هدف اینکه رئیس جمهور را متقاعد کند که وی را به عنوان مأمور فدرال با اختيار تام انتخاب کند ، وارد کاخ سفید می شود.

 

در صحنه هاي آغازين ، شانون با استفاده از شباهت های ظاهری خود با شخصیت مورد نظر و انجام حرکات مرسوم وی موفق می شود به خوبی خود را به عنوان الویس جا بیندازد.او به ملايمي صدايش را تغيير مي دهد و بريده بريده از برخي ادا و اصول پرسلی براي شبيه شدن به وی استفاده مي كند. اما نقطه ی اوج کار شانون این است که وی هیچگاه متاثر از شخصیت الویس بازی نمی کند و تاکیدی هم بر درآوردن تمایل شمایل وی ندارد. از همین روست که الویس وی ، هیچگاه در طول فیلم متظاهرانه به نظر نمی رسد. اسپیسی که در فیلم ، جای کار کمتری نسبت به شانون دارد ، مسیر مخالف وی را انتخاب کرده و پیش می رود. وی که با ظاهر تندخویش به خوبی شبیه نیکسون در آمده ، با بازی در شخصیتی غیر قابل درک برای مخاطب و دور از تصور ، آشکارا شانون را به عنوان رهبر اصلی فیلم برجسته می کند. هنگامی که این دو نفر بالاخره همدیگر را ملاقات می کنند ، نیکسون در فکر جذب رای جوانان طرفدار الویس و گرفتن یک امضا از وی برای دخترش است که همین تناقض ها در نیات این دو شخصیت ، بيشترين صحنه هاي خنده دار "الويس و نيكسون" را ايجاد ميكند.

 

با این حال فیلم جانسون زمانی که تمرکزش را از روی دو شخصیت اصلی فیلم برداشته و به شخصیت های دیگر می پردازد ، دچار لنکنت زبانی جدی می شود. تماشاي كالين هنكس در نقش كارمند مضطرب نيكسون كه در تلاش است تا این دیدار را هماهنگی کند بسيار سرگرم كننده است اما داستان دوست پریسلی ، جری اسکلینگ (الکس پتی فر) و دغدغه هایش درباره ی رفتن به لوس آنجلس و دادن پیشنهاد ازدواج به دختر مورد علاقه اش ، کاملا بی مزه و بی اهمیت به نظر می رسد.

 

هنگامی که دو تن از بهترین بازیگران حال حاضر سینما برای نقش آفرینی به جای دو نفر از شناخته شده ترین افراد قرن بیستم ، روی لبه ی پرتگاه ایستاده اند ، بهتر است تمام تمرکزتان را منحصراً روی آنها قرار دهید.

 

مترجم : شادی علیمحمدی

 

اختصاصی هنرنما

 

دیدگاه کاربران
نام:  

 
کیوان الویس گفته :
تاریخ درج نظر : 1396/07/11
به نظر من شنون بدترین الویس موجود در سینماست...
گزینه های خیییلییی بهتر برای بازی در نقش الویس بود...
این الویس اصلا شبیه نبود...بیش از حد برای نقش یک مرد 36 ساله پیر بود
و اصلا نتونسته بود حرکات و تن صدا و لهجه جنوبی الویس رو در بیاره
به نظر من نسخه قدیمی تر این فیلم که مال سال 1997 هست خیلی بهتر بود با بازی ریک پیترز
با اینکه اون خیلی کمدی بود و اغراق آمیز
ولی بیشتر به دل نشست
و به نظر من بهترین الویسی که تا به حال به تصویر کشیده شده برای فیلم ELVIS THE MOVIE بود ساخت 1978 که Kurt Russle نقش الویس رو بازی میکرد و زندگینامه الویس از 10 سالگی تا سال 1969 بود یعنی زمانی که الویس دوباره به اجرای زنده روی آورد...
این فیلم فقط میخواست با یه عنوان و چند تا عکس جذاب مخاطب جمع کنه
واقعا بد بود
K1.MBEP