Love and Friendship

Love and Friendship

در سال ۱۹۷۰ میلادی، زنی بیوه به نام لیدی سوزان (کیت بکینسیل) قصد دارد با استفاده از روش های غیر مستقیم، خود را دل مردی به نام رجینالد (خاویر ساموئل) جا کند. شایعاتی در مورد زندگی خصوصی سوزان و رسوایی های او در جامعه وجود دارد که او را آزار می دهد. حال او برای خلاصی از این حرف و حدیث ها باید هر چه زودتر برای خود و دخترش فردریکا شوهر مناسبی دست و پا کند و بالاخره فرصتی مناسب پیدا می کند که …

ژانر :

کمدی | درام | عاشقانه

امتیاز IMDb :

7.2

امتیاز منتقدین :

87/100

محصول کشور :

آمریکا | انگلستان | | |

کارگردان :

Whit Stillman

ستارگان :

Emma Greenwell | Jenn Murray | Kate Beckinsale
نوشته شده در 1395/04/21

نقد فیلم Love & Friendship

منتقد : نایجل ام اسمیت (گاردین)

 

ویت استیلمن ، متخصص وقایع نگاری درباره ی جوانانی با ویژگی های خاص ، در آخرین اثر خود تحت عنوان "عشق و دوستی" به سراغ اقتباس از رمان کوتاه "لیدی سوزان" اثر جین آستین رفته است. محتوای داستان ، کاملا مناسب فیلمسازی است که پیش از این کمدی های خوش ساختی چون " متروپولیتن" ، "بارسلونا" و اخیرا "دوشیزگان پریشان" را کارکردانی کرده است. قهرمانان زن تحصیل کرده ی فیلم وی نیز در دنیای اخلاقیات و عشق های نافرجام آثار آستن به خوبی جا افتاده اند.

 

کیت بکینسیل که پیش از این در فیلم دیگر استیلمن به نام "آخرین روزهای دیسکو" نیز هنرنمایی کرده بود، به عنوان  لیدی سوزان ورنون بی هیچ مشقتی ، به خوبی در نقش اصلی فیلم ، بیوه زنی زیبا و دسیسه گر ظاهر شده است ؛ این در حالی است که  همسر برادر شوهر او لیدی کاترین ورنون (اما گرینول) از وی با نام هایی چون "شیطان صفت باهوش" و " مار باغ بهشت " یاد می کند.

 

در آغاز داستان لیدی سوزان با هدف تامین آینده ی مالی خود بوسیله ی ازدواج با برادر کوچکتر و زیبای کاترین، رژینالد دکورسی (خاویر ساموئل) در ملک بزرگ خانواده ی همسر مرحومش به صورت موقت اقامت می گزیند اما در ادامه تمام نقشه های او با پیداشدن ناگهانی سر و کله ی دخترش فردریکا (موریفید کلارک) ، دختری خجالتی  که از مدرسه فرار کرده است، نقش برآب می شود. هنگامی که سوزان ، حضور فردریکا را خطری برای جلب محبت رژینالد می بیند ، ترتیبی می دهد تا دخترش با آقای جیمز مارتین (تام بنت)، مردی پیر که نمی تواند دهان خود را بسته نگه دارد، آشنا شده و ازدواج کند ( کاترین او را تا حدودی پر حرف توصیف می کند).

 

تنها محرم اسرار لیدی سوزان، دوست صمیمی آمریکایی او، آلیشیا جانسون ( کلوئی سوینی) است، که در جریان تمام نقشه های محرمانه ی وی قرار دارد. سوینی  که پیش از این "در آخرین روزهای دیسکو" هم در مقابل بکینسیل قرار گرفته بود ، در اینجا نسب به آن کمدی کلاسیک ، نقش کوچکتری را ایفا می کند اما دیدن این زوج روی پرده ی سینماها پس از 18 سال همچنان لذت بخش است.

 

تماشای بکینسیل به عنوان شخصیتی که به جز توانایی حیله گری برای به دست آوردن آنچه که می خواهد ، فاقد ویژگی بارز دیگری است بسیار بامزه و سرگرم کننده می نماید. نمی شود لیدی سوزان را به خاطر لذتی که از رفتار های دوگانه اش می برد دوست نداشت. انرژی وی مسری است.

 

فیلم استیلمن با وجود ظاهر قدیمیش ، بر خلاف دیگر آثار ساخته شده درباره ی این دوره ، هیچگاه بیش از حد رسمی یا غیر طبیعی به نظر نمی رسد که این موفقیت عمدتا به دلیل حضور قهرمان مدرن و بانشاطی همچون سوزان است که در راه رسیدن به اهدافش ، اهمیتی برای طرز فکر دیگران قائل نبوده و برای رفتار های دسیسه جویانه اش هم حاضر به عذرخواهی نیست. زمانی که لیدی سوزان با حالتی بی احساس می گوید "واقعیت ها چیزهای نفرت انگیزی هستند" ، نمی توانیم جلوی خنده ی خود را بگیریم.

 

 

مترجم : شادی علیمحمدی

 

اختصاصی هنرنما

 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران
نام: