Maggies Plan

Maggies Plan

مگی برای خود نقشه می کشد که به زودی صاحب فرزندی شود ولی دیدارش با مردی متاهل ، تمام برنامه های او را تحت تاثیر قرار می دهد .

ژانر :

کمدی | درام | عاشقانه

امتیاز IMDb :

6.6

امتیاز منتقدین :

76/100

محصول کشور :

آمریکا

کارگردان :

Rebecca Miller

ستارگان :

Travis Fimmel | Ethan Hawke | Julianne Moore
نوشته شده در 1395/04/07

نقد فیلم Maggie’s Plan

منتقد : دنیس هاروی (ورایتی)

 

ربکا میلر پس از ساخت سه فیلم ابتدایی کارنامه اش ، از سال 2009 با فیلم "زندگی خصوصی پیپا لی" پا به دنیای کمدی رمانتیک گذاشت تا با ادامه دادن آن روند ، امروز موفق شود به بهترین و قاطعانه ترین اثر دوران حرفه ایش برسد . "نقشه ی مگی" با حفظ کیفیت نا متعارف آثار پیشین میلر ، به خوبی توانسته از دست و پا زدن در قواعد مرسوم این ژانر اجتناب کند و به اثری قابل اعتنا تبدیل شود .

 

فیلمنامه ی میلر (بر اساس رمانی منتشر نشده از کارن ریندلی) از همان نخستین دیالوگ مگی (گرویگ) در فیلم ، بدون کوچک ترین اتلاف وقتی ، تماشاگر را وارد مسئله ی اصلی خودش می کند . جایی که مگی خطاب به دوست متاهل قدیمیش تونی ، اعتراف می کند که نمی تواند هیچکدام از رابطه هایش را بیشتر از شش ماه حفظ کند و بعید هم می داند که تغییری در این شرایط به وجود بیاید و از این رو برای تفاوت بخشیدن به زندگیش در فکر نقشه ای برای مادر شدن است . او حتی نقشه اش را هم کشیده : اهدای اسپرم توسط یکی از رفقای دوران کالجش ، مثل خود تونی .

 

مگی که در کالج به کار مشاوره دادن به دانشجویان هنر می پردازد ، در یکی از روزها با استاد تازه واردی به نام جان (هاک) روبرو شده و بلافاصله تحت تاثیر ابهت شخصیت وی قرار می گیرد . جان که انسان شناسی تدریس می کند ، در حال حاضر روی چاپ یک رمان کار می کند و از طرفی چندان دل خوشی هم از ازدواج با همکارش ، ژرژت (مور) ندارد . ژرژت زنی از خود راضی است که جان فقط به خاطر دو فرزندشان حاضر به ادامه ی زندگی با چنین موجودی شده است . در ادامه ی داستان مگی در همان اولین شب آشنایی با جان ، موفق به تلقیح مصنوعی با وی  می شود  .

 

سه سال پس از این ماجرا ، جان که هنوز رمانش را به اتمام نرسانده ، با تقسیم حضانت فرزندانشان از ژرژت جدا می شود . این در حالی است که مگی هم از جان صاحب فرزندی شده و حالا به آرزوی مادر شدنش رسیده است . مگی که در ادامه شاهد بی توجهی جان نسبت به خودش است ، به نقطه ای می رسد که احساس می کند دیگر هیچ عشقی به وی ندارد و با کشیدن نقشه ای جدید سعی می کند تا دوباره موجبات آشتی جان و مگی را فراهم کند . صحنه ای که جان طی نطقی ، دوباره به ژرژت ابراز علاقه می کند ، بی شک یکی از درخشان ترین صحنه های فیلم است . صحنه ای که در آن می توان اوج مهارت را در هنرنمایی گروه بازیگران سرحال فیلم دید .

 

 سینمایی که میلر همواره سعی داشته تا نمایشش دهد ، در واقع ترکیبی است از نگاه تیزبینانه ی وی با مقاومت دربرابر فرمول های رایج روایتی که گهگاه حال و هوایی شخصی را به آثار وی می بخشد ، یعنی دقیقا چیزی که در اینجا هم شاهدش هستیم . نکته ی دیگر اینکه "نقشه ی مگی" ، با وجود کمدی رمانتیک بودنش ، مانند دیگر فیلم کمدی میلر (زندگی خصوصی پیپا لی) دارای پس زمینه ای سرد و غم انگیز است که این موضوع ، عاملی شده تا فیلم نسبت به نمونه های مشابهش از عمق داستانی وسیع تری بهره ببرد .

 

یکی از عوامل موفقیت "نقشه ی مگی"  ، حضور بازیگرانی است که هر کدام به نوعی تاثیر بسزایی را در بالا بردن کیفیت اثر ایفا کرده اند . گرتا گرویگ در تمامی دقایق فیلم ،  مگی را در حدی دوست داشتنی نگه می دارد حتی زمانیکه کارهای این شخصیت به نظر غیر هوشمندانه می رسند . ایتن هاک هم به خوبی تمام احساساتش ، از جمله دلسوزی و خشم را در تمام لحظات کنترل می کند  و در نهایت بازی جولیان مور هم با آن لهجه ی غلیظ دانمارکیش ، در نقش زنی جدی بسیار بامزه از آب درآمده تا یک بار دیگر ثابت شود که در صورت فراهم شدن شرایط مناسب ، وی پتانسیل فراوانی را برای اجرای نقش های کمدی داراست ، قطعا به همین دلیل است که وی از پس نقش های درامش هم اینچنین زیبا بر می آید .

 

به طور کلی می توان "نقشه ی مگی" را یک کمدی رمانتیک نیویورکی نامید که گرچه همچون غالب آثار کمدین مشهور سینما ، وودی آلن به بررسی روابط قشر روشن فکر و تحصیل کرده ی این شهر می پردازد اما کاملا از لحاظ پرداخت با آن تفاوت دارد . و در پایان هم باید یادی کرد از سابین هافمن و سم لوی که یکی با تدوین سریع و هوشمندانه و دیگری با فیلمبرداری حساس و طراحی مناسبش ، حال و هوای گرم و دلپذیری را به این فیلم بخشیده اند .

 

 

اختصاصی هنرنما

دیدگاه کاربران
نام: