نوشته شده در 1394/11/09
ژاک ریوت ، یکی از آخرین بازماندگان سینمای موج نوی فرانسه درگذشت .

ژاک ریوت ، یکی از آخرین بازماندگان سینمای موج نوی فرانسه درگذشت .

ژاک ریوت ، یکی از بنیانگذاران اصلی سینمای موج نوی فرانسه و یکی از بهترین کارگردانان این جنبش ، در سن 87 سالگی چشم از جهان فروبست .

ژاک ریوت ، یکی از بنیانگذاران اصلی سینمای موج نوی فرانسه و یکی از بهترین کارگردانان این جنبش ، در سن 87 سالگی چشم از جهان فروبست . ریوت مثل دیگر کارگردانان موج نو ، کار خود را از نوشتن نقد و مقاله در کایه دوسینما آغاز کرد و سال ها سردبیر این مجله ی معتبر بود . وی نخستین فیلم بلندش را تحت عنوان "پاریس از آن ماست" در سال 1961 کارگردانی کرد و پس از آن در طی پنج دهه فعالیت مستمر ، بالغ بر 20 فیلم بلند و چندین فیلم کوتاه ساخت .

 

ریوت در طول فعالیت حرفه ایش بارها نامزد دریافت جوایز معتبری چون نخل طلای کن ، شیر طلایی ونیز ، جایزه ی سزار و خرس طلایی برلین شد ولی هیچگاه به هیچکدام از آنها دست نیافت ، با این حال به هیچ وجه نمی توان آثار ارزشمند او و نقش پر رنگش در پیشبرد جنبش هنری موج نو و ارتقای جریان روشنفکری سینما را نادیده گرفت .

 

فرانسوا تروفو ، کارگردان نام آشنای موج نو درباره ی ریوت این چنین می گوید "او مردی است از فراسوی رؤیا و تعلیق که تا به امروز آن طور که می بایست قدر دیده نشده است" . ژاک ریوت از دنیا رفت در حالی که هیچگاه آن طور که شایسته ی او بود از وی تقدیر نشد .

 

مهمترین آثار ژاک : "راهبه" ، "سلین و ژولی قایق‌ سواری می‌کنند" ، "عشق روی زمین" ، "مزاحم زیبا" ، "باند چهار نفره" ، "پل شمالی" ، "عشق دیوانه وار" و "ژان باکره" .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: