نوشته شده در 1395/10/26
ژانر علمی تخیلی از نگاه جیمز کامرون

ژانر علمی تخیلی از نگاه جیمز کامرون

شبکه ی AMC آمریکا با حمایت انجمن منتقدین تلویزیون ، طی مجموعه ی مستندی ، به تشریح ژانر علمی تخیلی از نگاه فیلمساز نوآور سینما ، جیمز کامرون خواهد پرداخت.

شبکه ی AMC آمریکا با حمایت انجمن منتقدین تلویزیون ، طی مجموعه ی مستندی ، به تشریح ژانر علمی تخیلی از نگاه فیلمساز نوآور سینما ، جیمز کامرون خواهد پرداخت. در این برنامه که عنوان آن "داستان علمی تخیلی جیمز کامرون James Cameron’s Story of Science Fiction" خواهد بود ، این کارگردان به بیان تجربیات و خاطراتش از ساخت آثاری چون "ترمیناتور" ، "بیگانگان" و "آواتار" و بررسی چگونگی تبدیل شدن این دست فیلم ها از آثاری کالت به آثاری پرفروش می پردازد.

 

این مجموعه ی مستند  ، متشکل از 6 قسمت یک ساعته خواهد بود که در هر قسمت ، یکی از سوالات بزرگ بشریت که در طول تاریخ ، از همان ابتدا با آن درگیر بوده مطرح شده و بررسی می شود که چگونه این سوالات در نهایت به فیلم های سینمایی ، آثار تلویزیونی و کتاب های گوناگون و بازی های ویدئویی تبدیل شدند.

کامرون درباره تاثیرپذیریش از آثار علمی تخیلی اینچنین سخن می گوید :

وقتی بچه بودم ، به طور کلی هر کتابی که روی جلدش تصویر سفینه ی فضایی بود را مطالعه می کردم و در این میان " "2001 : اودیسه ی فضایی" را بارها و بارها تماشا کردم. این فیلم ، مهمترین منبع الهام من برای تبدیل شدن به یک فیلمساز بود. من جلوه های ویژه را دوست داشتم ولی ایده ها و پرسش های پشت این فیلم ها برایم مهم تر بود. چگونه جهان به پایان خواهد رسید ؟ تکنولوژی در نهایت ما را به نابودی خواهد کشاند ؟ انسانیت به چه معناست ؟ اینها مباحثی است که ژانر علمی تخیلی هیچگاه از مقابله با آنها هراسی نداشته است.

 

وی ادامه میدهد :

با این مجموعه ، ما به ریشه های ژانر علمی تخیلی باز خواهیم گشت و اینکه در ابتدا ، چگونه این افکار شکل گرفتند. اگر ژول ورن و اچ جی ولز نبودند ، در ادامه ری بردبری و رابرت ا. هینلین هم در کار نبود و اگر همین ها نیز نبودند ، هم اکنون اثری از جورج لوکاس ، استیون اسپیلبرگ ، ریدلی اسکات و خود من هم نبود. به عنوان فیلمسازی که در کار بر روی آثار علمی تخیلی تخصص دارم ، به شخصه عاشق کاوش در ماجراها و کشمکش های جذاب و آوردن قصه های باورنکردی به جریان عادی زندگی هستم.

 

گفتنی است جیمز کامرون ، ماریا ویلهلم ، کن دراکرمن و بنکس تراور به عنوان تهیه کننده و موزه ی هنرهای پاپ سیاتل به عنوان مشاور در این پروژه حضور خواهند داشت. این مجموعه در سال 2018 از شبکه ی AMC پخش خواهد شد.

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: