نوشته شده در 1395/09/03
پیش بینی برندگان اسکار 2017 : بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

پیش بینی برندگان اسکار 2017 : بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

در این مطلب به مهمترین شانس های تصاحب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در هشتاد و نهمین دوره ی برگزاری این مراسم خواهیم پرداخت.

در این مطلب به مهمترین شانس های تصاحب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در هشتاد و نهمین دوره ی برگزاری این مراسم خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که در این فهرست ، اسامی به ترتیب از شانس های کمتر به بیشتر رتبه بندی شده اند.

 

 

10 - آرون اکهارت (سالی – برای این خون بریز)

اکهارت در سال جاری ، با حضوری چشمگیر در نقش دو شخصیت واقعی ، سالی موفقیت آمیز را برای خود رقم زد. وی نخست در فیلم سالی ، نقش کمک خلبانی به نام جفری اسکایلز را بازی می کند که در کنار چسلی سولنبرگر ، هواپیمایی حامل 155 سرنشین را پس از کش و قوس های فراوان ، به صورت اظطراری در رودخانه ی هادسون فرود می آورند اما در ادامه ، در شرایطی که از آنها به عنوان قهرمانان ملی یاد می شود توسط ماموران امنیتی حمل و نقل ملی و امنیت پرواز آمریکا مورد بازخواست قرار می گیرند.

 

دیگر فیلم اکهارت ، تحت عنوان "برای این خون بریز" داستان بوکسوری به نام وینی پازینزا است که پس از پشت سرگذاشتن تصادفی وحشتناک و توصیه ی پزشکان مبنی بر خداحافظی از بوکس ، با تمریناتی طاقت فرسا دوباره به رینگ بازگشته و بدین ترتیب ، یکی از باورنکردنی ترین بازگشت های تاریخ ورزش را رقم می زند. وی در این فیلم ، نقش کوین رونی ، مربی اختصاصی این ورزشکار را ایفا کرده است. گفتنی است تصویربرداری این فیلم در نوامبر و دسامبر سال 2014 انجام پذیرفت اما زمان نمایش آن ، به بعد از فیلم "سالی" موکول شد.

 

 

9 - استیون هندرسون (حصارها)

این بازیگر 67 ساله ، بیش از آنکه در سینما و تلویزیون مطرح باشد ، یکی از نام های سرشناس عرصه تئاتر است و در این زمینه ، جوایز متعددی را نیز از آن خود کرده است که از مهمترین آنها می توان به دریافت جوایز اوبی ، دراما دسک ، الیویه و لوسیل لورتل اشاره کرد.

 

هندرسون در "حصارها" ، نقش بهترین دوست تروی (دنزل واشنگتون) را بازی می کند که از دوران جوانی و سالهای زندان ، همیشه همراه وی بوده است. او همواره تروی را تحسین می کند و در برخی موارد نیز ، دنباله روی اوست. هندرسون پیش از این ، به واسطه بازی در نمایش "حصارها" در برادوی ، نامزد جایزه تونی در شاخه ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده است و چه بسا بتواند این موفقیت را در دنیای سینما نیز تکرار کند.

 

 

8 - کوین کاستنر (چهره های پنهان)

از گذشته های دور عادت داریم که کاستنر را به عنوان قهرمانی خوش قلب ، فقط در نقش اصلی فیلم های سینمایی ببینیم. ولی بالا رفتن سن او و دور شدن وی از دوران اوجش از یک طرف و علاقه به تجربه ی نقش های متفاوت تر از طرفی دیگر ، باعث شده که دیگر از حضور او در نقش های کوتاه تر و حتی ضد قهرمان چندان متعجب نشویم.

 

"چهره های پنهان" به کارگردانی تئودور ملفی ، سه زن سیاهپوست را در محوریت خود قرار می دهد که در دوران ریاست جمهوری کندی ، با وجود نژادپرستی ها و تبعیض های جنسیتی رایج ، در قلب ناسا  کار خود آغاز کرده و در نهایت نیز به موفقیت می رسند. در اینجا کاستنر ، نقش آل هریسون ، رئیس توسعه و پژوهش فضایی ناسا را ایفا میکند که علاوه بر مدیریت پروژه فرستادن جان گلن به عنوان نخستین آمریکایی به مدار زمین ، باید رابطه ی پر تنش بین اعضای ناسا و فضای تبعیض گرایانه حاکم بر گروه را نیز مدیریت کند. او تکنسینی سیاستمدار و عملگراست که سعی می کند تمامی کارهایش را در نهایت سرعت و دقت انجام دهد و همین امر او را به قهرمانی دیگر بدل می کند.

 

 

7 – دو پتل (شیر)

پتل هندی تبار متولد انگلستان ، در فیلم "شیر" نقش پسری را بازی می کند که در 5 سالگی خانواده اش را گم کرده و حالا پس از گذر سال ها تصمیم دارد آنها را بیابد. برای پتل 26 ساله که نامش برای نخستین بار با بازی در فیلم "میلیونر زاغه نشین" مطرح شد و در این سال های اخیر همواره تلاش کرده تا جای پای خود را در سینمای بدنه ی هالیوود محکم کند ، فقط قرار گرفتن در بین نامزدهای نهایی اسکار هم افتخار بسیار بزرگی تلقی می شود . هرچند وی برای رسیدن به این آرزو ، رقبای سرسختی را پیش روی خود می بیند.

 

 

6 - هیو گرانت (فلورنس فاستر جنکینز)

درخشیدن و به چشم آمدن در کنار مریل استریپ کار بسیار دشواری است و هیو گرانت در " فلورنس فاستر جنکینز" نشان داده به خوبی می تواند از عهده ی این کار برآید. منتقدان گرانت بر این باورند که وی دائما یک شخصیت را در آثار مختلف تکرار می کنند و با اضافه کردن چاشنی بی انصافی به نوعی کار وی را خالی از خلاقیت توصیف می کنند. با این حال همان ها نیز نمی توانند از آخرین نقش آفرینی وی در نقش رئیس تشریفات فلورنس و البته مهمترین حامی و همدم او ، به سادگی عبور کنند.

 

گرانت 56 ساله اگر چه کار بازیگری را از اوایل دهه ی هشتاد و با حضور در فیلمها و مجموعه های تلویزیونی بریتانیایی آغاز کرد ولی این " چهار عروسی و یک تشییع جنازه" در سال 1994 بود که راه وی را برای حضور در آثار هالیوودی هموار ساخت و اینک ، او که در این سال های اخیر ، دوران کم فروغی را سپری کرده ، فرصت این را دارد تا با نخستین نامزدی اسکارش ، دوباره نام خود را سر زبان ها بیندازد.

 

 

5 - مایکل شانون (حیوانات شب زی)

این بازیگر 42 ساله ی متولد کنتاکی که با آن صورت سنگی و چشم های از حدقه بیرون زده اش ، همواره حالتی از ترس و عدم اعتماد را به مخاطبانش منتقل می کند ، در "حیوانات شب زی" در نقش افسر پلیسی عجیب و غریب ، حتی ترسناک تر از گذشته به نظر می رسد. وی در داستان نمادین تام فورد ، به عنوان فردی فرشته خو و یا حتی اهریمنی ، هیچ چیز برای از دست دادن ندارد و با آن ظرافت درونی و طنز آغشته به جدیت منحصر به فرد خود ، تعدادی از بهترین سکانس های فیلم را رقم می زند.

 

شانون در سال 2016 با حضور در فیلم هایی نظیر "الویس و نیکسون" ، "نمک و آتش" ، "ویژه نیمه شب" ، "لاوینگ" ، "بتمن علیه سوپرمن" ، "فرانک و لولا" و چند فیلم دیگر ، می تواند عنوان پرکارترین بازیگر درجه ی یک سال را به خود اختصاص دهد. وی که بیش از هر چیز ، برای همکاری های دنباله دارش با جف نیکولز به شهرت رسیده است ، یک بار در سال 2008 به واسطه ی بازی در نقش شخصیتی که از نظر دیگران دیوانه است ، در فیلم "جاده انقلابی" به کارگردانی سم مندز نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده است.  

 

 

4 – لوکاس هجز (منچستر کنار دریا)

پیش از این ثابت شده که داوران بخش مردان آکادمی ، چندان اقبالی به هنرنمایی شگفت انگیز پسران جوان یا خردسالان نشان نمی دهند که این امر با بی توجهی اخیر آنها به بازی جیکوب ترمبلی در فیلم "اتاق" بیشتر نمود پیدا می کند.جیکوب در شرایطی نامزد اسکار نشد که همبازی وی ، بری لارسون با یک نقش آفرینی نزدیک به او ، تمام جوایز ممکن از جمله اسکار را از آن خود کرد. در نقطه ی مقابل بسیارند نمونه ی دختران کم سن و سالی که نامزد دریافت این جایزه شدند یا حتی آن را تصاحب کرده اند. ابیگیل برسلین ، سیرشا رونان و هیلی استاینفلد از جمله بازیگرانی هستند که در این سالهای اخیر در سن 10 ، 13 و 14 سالگی نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر زن شده اند. در سال های قبل تر نیز تاتوم اونیل و آنا پاکوئین در سن 10 و 11 سالگی این جایزه را به خانه برده اند.

 

جوان ترین مردی که تا به امروز برنده ی اسکار بهترین بازیگر مرد شده تیموتی هاتون است که در سال 1980 در سن 20 سالگی این جایزه را به واسطه ی بازی در فیلم "مردم معمولی" دریافت نمود و در صورتی که هجز بتواند امسال این جایزه را مال خود کند ، با 19 سال سن رکورد این زمینه را نیز به خود اختصاص خواهد داد.

 

لوکاس که پسر نویسنده و کارگردان سرشناس سینما ، پیتر هجز است ، در "منچستر کنار دریا" نقش نوجوانی به نام پاتریک را بازی می کند که پدر ماهیگیرش را از دست داده و تنها عمویش به نام لی ، سرپرستی وی را بر عهده دارد. در ادامه ی داستان با توجه به ویژگی های لی که انسانی غرق در گذشته های خود است و پاتریک که می خواهد فقط رو به جلو حرکت کند ، تنش های فراوانی بین این دو شخصیت رخ می دهد که تعدادی از بهترین سکانس های فیلم را رقم می زند. "منچستر کنار دریا" پر از لحظات احساسی و تقابل های جذاب است که همین امر ، نامزد شدن چند بازیگر از این فیلم در رشته های مختلف را قطعی می کند.

 

 

3 – جف بریجز (به هر قیمت)

بریجز را می توان سرشناس ترین و پر افتخارترین بازیگر این فهرست نامید. او که با آغاز دهه ی هفتاد میلادی از تلویزیون به سینما آمد ، از همان نخستین فیلم هایش استعداد خود را به عنوان جوان اول زمانه ی خود به رخ تماشاگرانش کشید تا جایی که در سنین 22 سالگی و 25 سالگی ، دو بار نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و اینک وی در 67 سالگی این فرصت را دارد که دومین جایزه ی اسکار خود را به کارنامه ی پربار حرفه ایش بیفزاید.

 

او در "به هر قیمت" نقش رنجری کهنه کار به نام مارکوس همیلتون را بازی می کند که همچون ژاور که در تعقیب ژان وال ژان بود ، وی نیز سایه به سایه ، دست به تعقیب دو برادر خلافکار می زند که به بانک دستبرد زده اند. بریجز طی نقش آفرینی تاثیرگذارش ، آنقدر زیبا و دلنشین با لهجه ی تگزاسی سخن می گوید که انگار دارد ترانه ای از کریس کریستوفرسون را زیر لب زمزمه می کند.

 

 

2 – لیام نیسون (سکوت)

لیام نیسون در این یک دهه ی اخیر ، تناسب خوبی را بین حضور در آثار اکشن و فیلم های درام و کمدیش به وجود آورده که البته به شکل قابل توجهی ، آثار اکشن وی هم جذاب ترند و هم پرفروش تر. با این حال نقش او در "سکوت" را می توان یکی از بزرگترین چالش های تمام دوران حرفه ای وی نامید.

 

این بازیگر 64 ساله برای حضور در نقش پدر کریستوا فریرا ، مبلغ یسوعی در قرن هفدهم ، 20 پوند (نزدیک 10 کیلوگرم) از وزنش را کاهش داده است. باید دید او پس از "دار و دسته نیویورکی" ، در دومین همکاریش با اسکورسیزی افسانه ای ، آیا خواهد توانست دومین نامزدی اسکارش را تجربه کند و حتی در ادامه موفق به تصاحب آن شود ؟

 

 

1 – ماهرشالا علی (مهتاب)

ماهرشالا با حضور در فیلم هایی نظیر "ضربات" ، "ایالت آزاد جونز" و "چهره های پنهان" و مجموعه تلویزیونی "خانه پوشالی" ، درخشان ترین سال حرفه ای خود را پشت سر می گذارد. با این وجود ، بهترین هنرنمایی وی در مقبل دوربین را باید در سکانس های مختلف فیلم "مهتاب" به کارگردانی بری جنکینز جستجو کرد.

 

علی در "مهتاب" نقش خوان ، یک فروشنده ی مواد مخدر از خانواده ای کوبایی را بازی می کند که پسری جوان را که در کنار مادر معتادش زندگی می کند ، زیر پر و بال خود می گیرد. خوان به این پسر می آموزد که چگونه در این جهان وحشی از خودش مراقبت کند و چگونه برای بدست آوردن آرامش و اعتبار بجنگد.

 

 

علاوه بر اسامی نام برده شده ، بودند کسانی که می توانستند در این فهرست جای بگیرند که از میان آنها می توان به میکلتی ویلیامسون در "حصارها" ، پیتر سارسگارد در "جکی" ، آدام درایور در "سکوت" ، آرمی همر در "تولد یک ملت" و رالف فاینس در "موجی بزرگتر" اشاره کرد.

 

اختصاصی هنرنما

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: