نوشته شده در 1395/08/30
وارن بیتی و رد پیشنهاد "پدر خوانده" ، "بیل را بکش" و "سوپرمن"

وارن بیتی و رد پیشنهاد "پدر خوانده" ، "بیل را بکش" و "سوپرمن"

وارن بیتی فیلمساز و بازیگر افسانه ای ،از دلایل شخصیش برای رد بازی در نقش شخصیت هایی چون کلارک کنت ، جان هورنر و مایکل کورلئونه در سالهای گذشته می گوید.

وارن بیتی ، فیلمساز و بازیگر افسانه ای سینمای هالیوود که پس از دوری نزدیک به دو دهه ایش از سینما ، این روزها با فیلم "قوانین صدق نمی کنند" به عنوان بازیگر ، کارگردان و فیلمنامه نویس ، دوباره به مرکز توجهات بازگشته ، از دلایل شخصیش برای رد بازی در نقش شخصیت هایی چون کلارک کنت ، جان هورنر و مایکل کورلئونه در سالهای گذشته می گوید.

 

وی درباره رد پیشنهاد کارگردانی ، نوشتن فیلمنامه و بازی در فیلم مشهور "پدرخوانده" اینچنین سخن می گوید:

پیش از آنکه نام فرانسیس فورد کوپولا برای ساخت پدرخوانده مطرح شود ، رئیس پارامونت چارلی بلودورن سفارش نوشتن یک کتاب را برای تبدیل شدن آن به فیلمنامه به ماریو پوزو داده بود و اگر اشتباه نکنم ، مبلغ 24 هزار دلار هم به وی پرداخت کرد. چارلی که شیفته ی "بانی و کلاید" من شده بود ، متن را برای من فرستاد و پرسید می توانم آن را برای او تهیه کنندگی ، نویسندگی و کارگردانی کنم ؟ من نیز متن را خواندم و به او گفتم : ببین چارلی ، از این متن فیلمی در نمی آید !

 

وارن بیتی ، آنت بنینگ و فرزندان مشترکان

 

نقش دیگری که بیتی هیچگاه نتوانست خودش را در قالب آن تصور کند ، کلارک کنت در فیلم "سوپرمن" به کارگردانی ریچارد دانر بود.

آنها برای نقش سوپرمن ابتدا سراغ من آمدند ولی من در آن زمان فکرش را هم نمی کردم که آنها واقعاً قصد ساختن این فیلم را داشته باشند و به آنها گفتم که ایده ی کار واقعاً مسخره است. بعد از دستیارم خواستم که برای من یک شنل بلند تهیه کند. پس از مدتی وی با یک شنل آمد و من آن را به تن کردم. بعد جلوی آینه ای تمام قد ایستادم تا بببینم اگر سوپر بودم چه شکلی می شدم. بعد تلفن را برداشتم و دوباره به آنها گفتم ایده ی سوپر من را فراموش کنید چون هیچ گاه عملی نخواهد شد و در ادامه دیدید که نه تنها عملی نشد بلکه فیلم خوبی هم از آب درآمد.

 

پیش از اینکه برت رینولدز در فیلم "شب های بوگی" به کارگردانی پل توماس اندرسون نقش جک هورنر ، کارگردان فیلم های پورنو را بازی کند ، این نقش به افرادی چون آلبرت بروکس ، سیدنی پولاک و وارن بیتی پیشنهاد شده بود.

احساس کردم با توجه به بچه های کوچکی که داشتم ، بازی در فیلمی درباره ی صنعت پورن ، چندان برایم مناسب به نظر نمی رسد. با این حال شب های بوگی فیلم فوق العاده ای بود و پل توماس اندرسون نیز کارگردان بسیار خوبی است.

 

بیتی در شرایطی با پیشنهاد کوئنتین تارانتینو برای بازی در نقش بیل در "بیل را بکش" مواجه شد که دوست نداشت در روزهای تصویربرداری ، برای مدت زیادی دور از همسرش آنت بنینگ و فرزندان کوچکش بماند.

دیوید کارادین را من به تارانتینو پیشنهاد دادم و واقعاً هم  بهترین شخص برای بازی در نقش بیل بود. تصویربرداری فیلم قرار بود در چین انجام شود و من به تارانتینو گفتم که حاضر نیستم برای مدت طولانی دور از خانواده ام بمانم. تارانتینو نیز در جواب گفت که قرار نیست کار تصویربرداری زیاد طول بکشد. اما در نهایت پیش بینی من درست از آب در آمد و کار به درازا انجامید. با این حال دوست دارم روزی با تارانتینو کار کنم.

 

مجموعه نقش آفرینی های وارن بیتی

 

فیلم های متعدد دیگری بودند که بیتی به دلایل مختلف از حضور در آنها صرف نظر کرد. مثلا پیشنهاد بازی در "پوچ کسیدی و ساندنس کید" و "مگر آنها اسب ها را خلاص نمی کنند" را به خاطر علاقه اش به همکاری با جورج استیونز رد کرد و در ادامه در فیلم های "نیش" و "گتسبی بزرگ" نیز بازی نکرد چون که می خواست در مبارزات انتخاباتی جورج مک گاورن برای رسیدن به ریاست جمهوری ، به وی کمک کند. او در دو مقطع متفاوت ، پیشنهاد بازی در نقش ریچارد نیکسون را نپذیرفت.

 

از مشهورترین فیلم های دیگری که بیتی  پیشنهاد بازی در آنها را قبول نکرد می توان به "فارغ التحصیل" ، "کاباره" ، "وال استریت" ، "پیشنهاد بی شرمانه" و "میزری" اشاره کرد که در تعدادی از آنها ، بازیگران جایگزین وی موفق به تصاحب بسیاری از عناوین مهم سینمایی جهان و نامزدی و حتی تصاحب جایزه ی اسکار شدند. با این حال کارنامه ی حرفه ای بیتی آنقدر پربار هست که وی برای جاودانه شدن ، نیازی به حضور در آثار دیگری نداشته باشد. بازی در فیلم هایی چون "شکوه علفزار" ، "شامپو" و "بانی و کلاید" و ساخت آثار موفقی چون "بهشت می‌تواند منتظر بماند" ، "دیک تریسی" و "سرخ ها" ، بخشی از کارنامه ای هستند که بیتی را تبدیل به هنرمندی تاثیرگذار در تمام دوران ها می کند.

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: