نوشته شده در 1395/07/18
پیش بینی برندگان اسکار 2017 : بهترین بازیگر مرد

پیش بینی برندگان اسکار 2017 : بهترین بازیگر مرد

در این مطلب به 10 بازیگری که بیش از سایرین برای نامزدی دریافت جایزه ی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و در نهایت تصاحب آن شانس دارند اشاره می کنیم.

در این مطلب به 10 بازیگری که بیش از سایرین برای نامزدی دریافت جایزه ی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و در نهایت تصاحب آن شانس دارند اشاره می کنیم. توجه داشته باشید که اسامی به ترتیب از شانس های کمتر به بیشتر رتبه بندی شده اند.

 

 

 

10 – ویل اسمیت (زیبایی جانبی)

فراموش نکرده ایم که جیدا پینکت اسمیت سال گذشته به واسطه ی اعتراضاتش به نادیده گرفتن بازی همسر خود در فیلم "ضربه مغزی" ، به نوعی آغازگر تحریم مراسم اسکار توسط سیاه پوستان لقب گرفت. از طرفی چندان نمی شود به این موضوع اعتماد داشت که "زیبایی جانبی" به کارگردانی دیوید فرانکلن که کارهای اخیرش تقریباً همگی شکست خورده اند ، اثر درجه ی یکی از آب دربیاید . با این وجود همچنان می توان شانس کوچکی برای اسمیت ، آن هم صرفاً برای قرار گرفتن نامش در میان نامزدهای امسال قائل بود.

 

اسمیت در "زیبایی جانبی" ، نقشی مردی را بازی می کند که پس از تحمل یک تراژدی شخصی ، دوران افسردگی را از سر می گذراند. در این میان دوستان وی در تلاشند تا با پیاده کردن برنامه ای خاص ، وی را از این حالت روحی خارج کنند.

 

 

9 - متیو مک کانهی (طلا)

زمانی مک کانهی معروف به ستاره ای تنبل بود که در اجرای نقش هایش سهل انگاری به خرج می دهد. اما وی از فیلم هایی نظیر "وکیل لینکلن سوار" و "ماد" به بعد ، شیوه ی تازه ای را در انتخاب و اجرای نقش هایش اتخاذ کرده و کار را به جایی رساند که برای بازی در نقش اسکاریش در "باشگاه خریداران دالاس" ، 47 پوند (بیش از 21 کیلوگرم) از وزنش طبیعیش را از دست داد. وی در سریال "کارآگاه واقعی" نیز با بازی در نقش کارآگاهی جدی با فانتزی هایی ترسناک ، سطح جدیدی از بازی در آثار تلویزیونی را به نمایش گذاشت. حالا خبر جالب درباره ی مک کانهی این است که وی برای نقش جدیدش در فیلم "طلا" ، 40 پوند (بیش از 18 کیلوگرم) به وزن طبیعی بدنش اضافه کرده تا با آن گریم متفاوت و کله ی نیمه تاسش ، به شمایل کریستین بل در فیلم "کلاهبرداری آمریکایی" شبیه شود.

 

مک کانهی در فیلم "طلا" نقش کنی ولز ، اکتشاف گر میانسالی را بازی می کند که پس از سفر به جنگلهای اندونزی ، مقدار قابل توجهی طلا را به دست می آورد. او پس از این موفقیت توجه ارتش اندونزی و اف بی آی را به خود جلب کرده و از اینجا ماجرایی جدید برای وی آغاز می شود.این اطمینان را می دهیم که مک کانهی در نمایش جنون و بی پروایی چیزی کم نگذاشته و از اینجا به بعد دیگر دست داوران آکادمی است که با این بازیگر متحول شده تا چه حد خوب تا کنند؟

 

 

8 – دو پتل (شیر)

پتل هندی تبار متولد انگلستان ، در فیلم "شیر" نقش پسری را بازی می کند که در 5 سالگی خانواده اش را گم کرده و حالا پس از گذر سال ها تصمیم دارد آنها را بیابد. برای پتل 26 ساله که نامش برای نخستین بار با بازی در فیلم "میلیونر زاغه نشین" مطرح شد و در این سال های اخیر همواره تلاش کرده تا جای پای خود را در سینمای بدنه ی هالیوود محکم کند ، فقط قرار گرفتن در بین نامزدهای نهایی اسکار هم افتخار بسیار بزرگی تلقی می شود . هرچند وی برای رسیدن به این آرزو ، رقبای سرسختی را پیش روی خود می بیند.

 

 

7 – مایکل کیتون (مؤسس)

دلایل زیادی در میان است تا در مراسم اسکار امسال ، حساسیت های زیادی روی نام مایکل کیتون وجود داشته باشد. دو فیلم آخری که کیتون در آنها نقش آفرینی کرده است ، یعنی "بردمن" و "اسپات لایت" هر دو موفق به تصاحب اسکار بهترین فیلم شده اند و بسیاری منتظرند تا ببینند چه سرنوشتی برای فیلم جدید وی تحت عنوان "مؤسس" رقم خواهد خورد. از طرفی هستند کسانی که معتقدند اسکار بهترین بازیگر مرد دو سال قبل حق کیتون بود و حتی وی می توانست در اسکار سال گذشته ، نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود.

 

کیتون در فیلم "مؤسس" در نقش ری کراک ظاهر می شود. مردی که با استفاده از هوش سرشار و پشت کار مثال زدنیش ، رابطه ی خوبی را با برادران مک دونالد آغاز کرده و فروشگاه های زنجیره ای مک دونالد را در سرتاسر آمریکا و در ادامه در سایر نقاط جهان گسترش می دهد. نقش کراک از آن نقش هایی است که جای کار زیادی دارد و با توجه به اهمیت این شخصیت ، توجه ویژه ی داوران آکادمی را هم نسبت به خود برخواهد انگیخت. از طرفی کیتون نیز نشان داده بازیگری نیست که چنین فرصت هایی را به سادگی از دست دهد. او که برای نزدیک به دو دهه از جریان اصلی سینما فاصله گرفته بود ، چند سالی است که با توپ پری بازگشته است.

 

 

6 - تام هنکس (سالی)

اگر تام هنکس در مراسم امسال برنده ی جایزه بهترین بازیگر مرد نشود (که قطعاً نمی شود) در عوض برای پربار کردن لیست نامزدها و بالا بردن تجربه و البته جذابیت در این فهرست ، بهترین گزینه است. وی در فیلم "سالی" به کارگردانی کلینت ایستوود کهنه کار ، در نقش خلبانی وظیفه شناس به نام چسلی سولنبرگر ظاهر می شود که هواپیمایی حامل 155 سرنشین را پس از کش و قوس های فراوان ، به صورت اظطراری در رودخانه ی هادسون فرود می آورد. وی که پس از این حادثه ، توسط رسانه ها در قامت یک قهرمان ملی معرفی می شود ، در ادامه توسط ماموران امنیتی حمل و نقل ملی و امنیت پرواز آمریکا مورد بازخواست قرار می گیرد.

 

با توجه به اینکه هنکس به واسطه ی بازی در فیلم "کاپیتان فیلیپس" نامزد جایزه ی اسکار نشد ، هیچ بعید نیست که داوران آکادمی نقش آفرینی کمی بهتر وی در این فیلم را نیز نادیده بگیرند ، با این حال هنکس در نقش سولنبرگر ، با نمایش تردید های این شخصیت و فشارهای ناشی از قرار گرفتن وی در جایگاه یک قهرمان ، بدون تردید یکی از نقش آفرینی های خوب دوران بازیگریش را ارائه داده است

 

 

5 – اندرو گارفیلد (سکوت)

سوال اول اینجاست که فیلم "سکوت" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی چگونه و با چه کیفیتی به رقابت اسکار امسال خواهد رسید ؟ فیلمی که هنوز پوستر رسمی ندارد و هیچ تریلری هم از آن منتشر نشده است. سوال بعدی درباره کیفیت گارفیلد در فیلم است. صحبت های زیادی درباره بازی چشمگیر وی در نقش پدر رودریگز ، یک کشیش یسوعی که برای ترویج مسیحیت به ژاپن سفر می کند مطرح است تا جایی که از او به عنوان سورپرایز نهایی جوایز اسکار امسال نام می برند. از آن گذشته گارفیلد در سال جاری در فیلم " ستیغ اره‌ای" هم بازی تحسین شده ای ارائه داده است.

 

اگر در نهایت گارفیلد برای هیچ کدام از فیلم های "سکوت" و "ستیغ اره ای" کاندید اسکار نشود ، شاید به نوعی دوباره ماجرای سال 2010 و نادیده گرفتن بازی لئوناردو دی کاپریو در دو فیلم "جزیره شاتر" و "تلقین" تکرار شود.

 

 

4 - جوئل ادگورتون (لاوینگ)

زمانی که فیلم "دوست داشتن (لاوینگ)" به کارگردانی جف نیکولز در جشنواره ی کن امسال به نمایش درآمد ، نخستین سوالی که در کنفرانس مطبوعاتی از ادگورتون پرسیده شد این بود که آیا خودش می داند یک نقش آفرینی در حد جایزه ی اسکار انجام داده است یا خیر ؟ و اینکه برای خودش چقدر در مراسم اسکار شانس قائل است ؟

 

ادگورتون در "دوست داشتن (لاوینگ)" نقش مردی به نام ریچارد لاوینگ را بازی می کند که در سال 1958 به جرم ازدواج با یک رنگین پوست روانه ی زندان ویرجینیا می شود. داستان لاوینگ و همسرش و ماجراهای مقاومت  این زوج در برابر قوانین حاکم بر آمریکا و تفکرات غلط رایج در این کشور که تا زمان لغو قانون ممنوعیت ازدواج آمریکایی ها با رنگین پوستان نیز ادامه می یابد ، یکی از جذاب ترین داستان های عاشقانه ی قرن بیستم به حساب می آید و نمایش ادگورتون در این فیلم به عنوان مردی خونسرد و مستحکم که به هیچ عنوان از اعتقاداتش پا پس نمی کشد شایسته ی تقدیر است.

 

 

3 – رایان گاسلینگ (لا لا لند)

مهم نیست که چقدر به جین کلی در دوران نمایش "آوز در باران" و "یک آمریکایی در پاریس) و متعاقب آن در مراسم اسکار آن سال ها کم لطفی شد. - اصلا شد؟ - اکنون دهه ها از دوران سلطنت ژانر موزیکال بر سینمای آمریکا گذشته و این بار این "لا لا لند" است که قصد دارد با ارائه ی موزیکالی از همان جنس ، یاد دوران باشکوه هالیوود را زنده کند. باید دید گاسلینگ در قامت یک جین کلی مدرن ، تا چه حد سطح توقع تماشاگران و البته داوران آکادمی را برآورده خواهد کرد؟

 

گاسلینگ در "لا لا لند" نقش پیانیست جازی را بازی می کند که در شهر لوس آنجلس ، به بازیگری جوان دل می بندد. تا اینجای کار ، با توجه به بازخوردهای نمایش این فیلم در افتتاحیه ی جشنواره ی ونیز ، حضور گاسلینگ در بین نامزد های اسکار قطعی به نظر می رسد و از این پس ، این بازیگر مستعد فقط باید برای تصاحب این جایزه مبارزه کند.

 

 

2 - کیسی افلک (منچستر کنار دریا)

کیسی افلک در این فیلم نقش مردی به نام لی چندلر را بازی می کند که پس از مرگ ناگهانی برادرش ، ناچاراً سرپرستی پسر نوجوان وی را بر عهده می گیرد. او که در بوستون به شغل سرایداری مشغول است ، برای مدتی مرخصی گرفته و به زادگاهش بر می گردد ، جایی که در آنجا دوباره با گذشته ی غم انگیز خود روبرو می شود. با همسر سابقش و جماعتی که در کنار آنها بزرگ شده است. افلک در این فیلم ، اندوه ، خشم و افسردگی لی را با مهارت بالایی به تصویر کشیده و در تقابل های احساسیش با میشل ویلیامز ، لحظات ماندگاری را شکل می دهد.

 

از همان نمایش "منچستر کنار دریا" در جشنواره ی ساندنس مشخص بود که کیسی در پایان سال ،  یکی از مدعیان اصلی جوایز مختلف از جمله اسکار خواهد بود. وی که نسبت به برادر سرشناس ترش ، بن افلک ، در برابر دوربین معمولاً نقش آفرینی های دلچسپ تری ارائه می دهد ، پس از بازی در فیلم "قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل" که نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را نیز برایش به ارمغان آورد ، تا به امروز در نقشی تا به این حد پیچیده ظاهر نشده بود. به طور کلی بازی کیسی در این اثر را می توان بهترین نقش آفرینی تمام عمرش تلقی کرد تا جایی که نام وی را به عنوان یکی از بخت های اصلی جایزه ی اسکار یادداشت کرد.

 

 

1 – دنزل واشنگتون (حصارها)

سیاهپوستان پس از غیبتی جالب توجه در مراسم اسکار سال گذشته ، در سال جاری چه از روی سیاست و چه به صورت اتفاقی غوغایی به پا کرده اند. با دنبال کردن این مطلب در قسمت های بعدی خواهید دید که واشنگتون تنها نامزد جایزه ی اسکار این دوره نبوده و در مراسم پیش رو ، در تمام رشته ها شاهد حضور حداقل یک سیاهپوست خواهیم بود.

 

واشنگتون در "حصارها" نقش یک بازیکن سابق بیسبال را بازی می کند که پس از قتلی اتفاقی ، رویاهایش بر باد رفته و حالا به کار جمع آوری زباله مشغول است. او که بر سر مسائل مختلف دائما با خانواده اش در تنش است ، اعتقاد دارد که 18 سال است در همین نقطه ای که حضور دارد متوقف شده است. با این حال واشنگتون بر خلاف شخصیتش در این فیلم ، در دنیای بازیگری توقف ناپذیر به نظر می رسد. وی می تواند با تصاحب این جایزه ، از لحاظ تعداد و کیفیت اسکارهایش با جک نیکلسون برابری کند. واشنگتون پیش از این در فیلم "افتخار" جایزه ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و در فیلم "روز تعلیم" جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را از آن خود کرده است.

 

گفتنی است واشنگتون که علاوه بر بازی در حصارها ، کارگردانی این اثر را هم بر عهده دارد ، پیش از این در نسخه ی نمایشی این فیلمنامه در سال 2010 در برادوی به روی صحنه رفته که در نهایت اجرای فوق العاده ی وی ، جایزه ی تونی بهترین بازیگر مرد را برایش به ارمغان آورده است. با این تفاصیل ، واشنگتون را می توان یکی از اصلی ترین شانس های دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد امسال دانست.

 

 

 

از دیگر بازیگرانی که از شانس نامزدی دریافت جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مرد بی نصیب نیستند می توان به ویگو مورتنسن در "کاپیتان فانتاستیک" ، جیک جیلنهال در "حیوانات شب زی" ، آدام درایور در "پترسون" و دیوید اویلوو در "ملکه شهر کاتو" اشاره کرد. این نکته را نیز باید خاطر نشان کرد که درباره ی چگونگی کیفیت نقش آفرینی جو آلوین در "قدم زدن طولانی بیلی لین در نیمه وقت" هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

 

و در پایان گفتنی است در صورت انتخاب نیت پارکر ، بازیگر و کارگردان فیلم "تولد یک ملت" به عنوان یکی از نامزدهای اسکار امسال ، با توجه به پرونده ی تجاوز وی و ایجاد کمپین های مختلف علیه او، باید منتظر بوجود آمدن حواشی بیشتری باشیم. پارکر پیش از این به واسطه ی همین فیلم ، جایزه ی بهترین فیلم جشنواره ی ساندنس را تصاحب کرده است.

 

اختصاصی هنرنما

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: