نوشته شده در 1395/07/02
حواشی فیلم "لئون حرفه ای" به کارگردانی لوک بسون

حواشی فیلم "لئون حرفه ای" به کارگردانی لوک بسون

لئون حرفه ای داستان رابطه ی قاتلی به نام لئون و دختر نوجوانی به نام ماتیلدا است که خانواده اش توسط پلیسی فاسد قتل عام شده اند.

لئون حرفه ای

نویسنده و کارگردان : لوک بسون

 

 

مهمترین افتخارات :

 

 • نامزد 7 جایزه اسکار از جمله جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردان

 • برنده جایزه شیر چک برای بهترین فیلم خارجی زبان

 • در فیلمنامه ی اصلی ، ماتیلدا دختری  سیزده چهارده ساله است که لئون عاشق او می شود و با او رابطه ی جنسی هم برقرار می کند اما در اجرا ، بسون تغییراتی را در موضوع فیلم اعمال کرد که مهم ترین دلیل آن ، مخالفت والدین ناتالی پورتمن با فیلمنبرداری چنین صحنه هایی بود

 

 • همسر سابق لوک بسون ، مایون لی بسکو اعتراف کرده است که ایده ی رابطه ی رمانتیک بین لئون و ماتیلدا از رابطه ی خودش با بسون الهام گرفته شده است . مایون برای نخستین بار در 11 سالگی بسون را ملاقات کرد و در 15 سالگی با او ازدواج کرد در حالی که بسون در آن زمان 32 ساله بود . مایون با موهای بلوندش ، نقش کوتاهی را در ابتدای فیلم بازی کرده است. .

 

 • با وجود اینکه بسون همیشه ژان رنو را برای ایفای نقش لئون در نظر داشته اما پیش از ساخت فیلم ، مل گیبسون و کیانو ریوز علاقه ی خود را برای ایفای این نقش اعلام کرده بودند.

 

 • در صحنه ای از فیلم ، تعداد زیادی اتومبیل پلیس خیابان را برای دستگیری لئون پوشش داده اند ، در هنگام فیلمبرداری این صحنه ، سارقی واقعی از فروشگاهی می گریزد و با دیدن این وضعیت و به خیال اینکه این همه اتومبیل به خاطر او تجمع کرده اند ، خود را تسلیم پلیس می کند.

 

 • در سال 2012 ، گروه راک بریتانیایی آلت-جی ، با الهام از این فیلم ، آهنگی را با نام "ماتیلدا" منتشر کرد.

 

 • ژان رنو به این خاطر نقش لئون را پذیرفت که می خواست او را به عنوان انسانی  کند ذهن و با احساساتی سرکوب شده نمایش دهد . به نظر او تصور اینکه لئون بخواهد از دخترک جوان سؤاستفاده کند غیر ممکن است و او همواره سعی می کند علاوه بر احساسات خود ، احساسات ماتیلدا را نیز کنترل کند.

 

 • ابتدا لیو تایلر برای ایفای نقش ماتیلدا در نظر گرفته شده بود ولی در ادامه بسون به این نتیجه رسید که بهتر است این نقش را بازیگری کم سن و سال تر بازی کند .

 

 • کیث ای . گلاسکو که در فیلم نقش یکی از زیردستان گری اولدمن (با سری تراشیده) را بازی می کند ، در ادامه به استخدام آتش نشانی در می آید و در حادثه ی تروریستی یازدهم سپتامبر ، در هنگام انجام وظیفه جان خود را از دست می دهد.

 

 • گری اولدمن بعد از صحنه ای که خانواده ی ماتیلدا را قتل عام می کند ، به نزد پدر خانواده می آید و داستان علاقه اش به بتهوون را برای او تعریف می کند . این دیالوگ ها تماما بداهه بیان شده اند . این صحنه بارها فیلمبرداری شد و هر بار اولدمن داستانی متفاوت را به صورت بداهه برای او نقل می کرد.

 

 • صحنه های داخلی آپارتمان لئون در پاریس فیلمبرداری شده است . بقیه ی صحنه ها از جمله راهرو های خانه و تمام نماهای خارجی فیلم در شهر نیویورک فیلمبرداری شده است.

 

 • در هنگام ساخت فیلم ، والدین ناتالی پورتمن بابت سیگار کشیدن دخترشان بسیار نگران بودند . از این رو آنها قراردادی با بسون امضا کردند که بابت آن مقرر شد پورتمن فقط در پنج صحنه سیگار به دست باشد و هرگز صحنه ای شامل پک زدن او به سیگار یا بیرون آوردن دود از دهانش وجود نداشته باشد.

 

 • فیلم ابتدا به صورت آزمایشی در لوس آنجلس فیلمبرداری شد اما در ادامه تصمیم بر این شد که فیلم را در نیویورک فیلمبرداری کنند ، با این وجود یکی از صحنه های لوس آنجلس روی نسخه ی نمایش اولیه باقی ماند که همین صحنه در هنگام پخش آن باعث خنده های تماشاگران و نظرات منفی منتقدان شد به طوری که در نمایش اصلی ، این صحنه از فیلم حذف شد.

 

 • در نسخه ی اولیه ی فیلم تنش های جنسی بیشتری بین لئون و ماتیلدا وجود داشت که در هنگام نمایش در آمریکا حذف گردید . در سال 96 نسخه ی کامل فیلم در اروپا با مدت 133 دقیقه به نمایش در آمد . نسخه ای که در دسترس ما قرار دارد نسخه ی 110 دقیقه است اما نسخه ی کامل آن در یوتوب قابل مشاهده است.

 

 • ژان رنو در فیلم پیشین بسون ، "نیکیتا" ، نقش قاتلی حرفه ای با نام ویکتور را بازی می کند ، ویکتور از بسیاری از جهات شباهت بسیاری به لئون دارد ، از حرفه اش و از جان گذشتگیش در این راه گرفته تا عینک دودی گرد و طنز درونیش . بسون پس از ساخت نیکیتا  احساس می کند که می تواند بیش از اینها روی این شخصیت کار کند و به تشریح جزئیات شخصی تر وی بپردازد ، پس این گونه شد که لئون از دل شخصیت ویکتور شکل گرفت.

 

 • در فیلمنامه ی اولیه ، نام کامل لئون با الهام از تونی مونتانا ( آل پاچینو ) در "صورت زخمی " ، لئون مونتانا بود.

 

 • فیلمی که لئون در سینما تماشا می کند ، "هوا همیشه صافه (1955)" با بازی جین کلی است . جین کلی تنها کسی است که لئون در بازی حدش زدن شخصیت ها ، درست تشخیص می دهد.

 

 • در فیلمنامه ی اولیه ، پایان فیلم از این هم سیاه تر بود به گونه ای که بعد از کشته شدن لئون ، ماتیلدا یک دسته نارنجک به خود می بندد و به منظور گرفتن انتقام از استنسفیلد ، خودش و او را با هم منفجر می کند ولی ترس بسون از اینکه  این تغییر شخصیتی ماتیلدا از نوجوانی معصوم به قاتلی دیوانه برای تماشاگران چندان باورپذیر نباشد باعث شد تا پایان داستان را به طور کامل تغییر دهد  و در نهایت تحول شخصیتی خاصی را هم برای دخترک منظور نکند.

 

 • ابتدا قرار بود آهنگ "تجربه ی عشق" از اریک سرا روی تیتراژ پایانی فیلم قرار بگیرد اما در ادامه برای این بخش از آهنگ "سیمای قلبم" با صدای استینگ استفاده شد که بعد از موفقیت فیلم ، این آهنگ هم به شهرت و محبوبیتی  جهانی رسید . آهنگ "تجربه ی عشق" هم یک سال بعد ، روی تصاویر تیتراژ آغازین "جیمز باند : چشم طلایی" قرار گرفت.

 

اختصاصی هنرنما

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: