نوشته شده در 1395/06/14
چهره هفته : سیه نا میلر

چهره هفته : سیه نا میلر

سیه نا میلر ، در رفت و آمد بین دنیای مد و سینما. فعال حقوق بشر و در پی احقلاق حقوق زنان و کودکان

سیه نا رز دایان میلر بازیگر ، مدل و طراح مد مشهور آمریکایی در 28 دسامبر سال 1981 در نیویورک به دنیا آمد ، پدرش صراف و دلال نقاشی و اشیای عتیقه ی چینی و مادرش مدل بود. به جز خواهرش ساوانا دو برادر ناتنی دارد . وقتی که 18 ماه داشت  خانواده اش به لندن نقل مکان کردند ، در دوران کودگی سرگرمی اصلیش سوارکاری بود. وقتی که 6 سال داشت پدر و مادرش از هم جدا شدند و او و ساوانا پیش مادر ماندند . بعد از طلاق پدر سه بار ازدواج کرد و مادر سرطان پستان گرفت . سیه نا در 8 سالگی به مدرسه ی شبانه روزی هیت فیلد رفت و در 18 سالگی به مدت یک سال در انستیتو سینما و تئاتر لی استراسبرگ به فراگیری بازیگری پرداخت. در همین هنگام مربیگری یوگا و کار مدلینگ را هم به صورت غیر حرفه ای انجام میداد . پس از گذراندن کلاس های بازیگری در چند سریال و فیلم سینمایی در نقشهای  بسیار کوتاهی  ظاهر شد . در ادامه به صورت حرفه ای وارد کار مدلینگ شد و در تبلیغات محصولاتی مثل کوکا کولا شرکت کرد و برای تقویم پیرلی نیز برهنه شد . تقویم پیرلی محبوب ترین تقویم جهان است که هر ساله به تعدادی محدود چاپ شده و در دسترس عموم هم قرار نمی گیرد .

 

سیه نا سال 2004 در فیلم های "کیک طبقه ای" و "آلفی" در نقش دخترانی اغواگر به ایفای نقش پرداخت . در هنگام فیلمبرداری آلفی او با جود لا آشنا شد و در ادامه وارد رابطه ای طولانی مدت با هم شدند . لا برای سیه نا  حلقه ای 35 هزار دلاری خرید و او را به یکی از آپارتمان های نتینگ هیل در غرب لندن برد . خود سیه نا می گوید : همیشه دوست داشتم توی یک کلیسای بزرگ ازدواج کنم ، با یک لباس عروس سفید ولی اینطوری نشد .

 

میلر یک سال بعد در فیلم "کازانووا" به کارگردانی لاسه هالستروم به عنوان نقش زن اصلی فیلم در مقابل هیث لجر ظاهر شد . یکی از بهترین نقش آفرینی های او به فیلم "دختر کارخانه ای" در نقش معشوقه ی اندی وارهول ، هنرمند مشهور آمریکایی و پدر هنر پاپ  بر می گردد . همزمان با نمایش این فیلم بود که میلر از لا جدا شد . جود لا یک سال پس از شروع رابطه با سیه نا با پرستار بچه اش رابطه ای را آغاز کرد که به همین خاطر مجبور شد به صورت عمومی از سیه نا معذرت خواهی کند ، از آن سو گفته می شود سیه نا هم همزمان با جود لاو با دنیل کریگ رابطه داشته است . این ها چیزهایی بودند که زندگی مشترک آنها را به سراشیبی سقوط کشاندند . در همان سال میلر یک قرارداد دو ساله را با کمپانی په په جینز لندن امضا کرد که طی آن علاوه بر ظاهر شدن در تبلیغات کمپانی به عنوان مدل برای آنها شلوار جین هم  طراحی می کرد .  او در سه فیلم "مصاحبه" ، "اسرار پیتسبورگ" و "کمیل" پشت سر هم در نقش های اصلی ظاهر شد . در "کرانه ی عشق" در مقابل کایرا نایتلی قرار گرفت و بازی ماندگاری از خود به جای گذاشت ، در فیلم "درست شبیه یک زن" هم با گلشیفته فراهانی همبازی شد .در همان سال در فیلم تلوزیونی "دختر" در نقش تیپی هدرن ، بازیگر فیلم های "پرندگان" و "مارنی" هیچکاک بازی کرد . "دختر" ماجرای رابطه ی پر کش و قوس هدرن و آلفرد هیچکاک و آزار رساندن های پیاپی هیچکاک به او در هنگام ساخت این دو فیلم بود.

 

سیه نا در اوایل دهه ی حاضرچندان درخشان نبود و با سه سال دوری از سینما و چند انتخاب بد می رفت که همچون بسیاری از بازیگران که می آیند ، برای مدتی چهره می شوند و بعد می روند ، او هم  کم کم فراموش شود ، اما دو انتخاب هوشمندانه او را در چنان جایگاهی قرار داد که شاید خود او هم فکرش را نمی کرد . دو فیلم "شکارچی روباه" و "تک تیرانداز آمریکایی" که میلر در نقش های زن اصلی آن بازی کرد روی هم رفته نامزد 11 جایزه اسکار شدند و بدین وسیله با موفقیت این دو فیلم او نیز به جریان اصلی سینمای آمریکا بازگشت .  سیه نا در سال 2015 به عنوان یکی از اعضای اصلی هیئت داوران  جشنواره کن انتخاب شد ، هیئتی که برادران کوئن ریاست آن را بر عهده داشتند .

 

میلر به عنوان سفیر جهانی در هیئت بین‌المللی پزشکی (IMC) خدمت می کند ، او در سال 2009 برای درمان بیماران به همراه این گروه به کنگو رفت و پس از بازگشت تجربیات و اطلاعاتش را در وبلاگی به اشتراک گذاشت . او همچنین پس از زلزله ی هائیتی در سال 2010 برای کمک به این کشور سفر کرد . میلر سفیر بریتانیا در بنیاد حمایت از کودکان استارلایت است و برای بهبودی وضعیت کودکان بیمار و والدینیشان بسیار تلاش می کند .

برخی نکات :

 

  • او و هایدن کریستنسن در طول فیلمبرداری "دختر کارخانه ای" در یک خانه ی مشترک زندگی می کردند.

 

  • در فیلم "کرانه ی عشق" جایگزین لیندسی لوهان شد.

 

  • در سال 2007 روزنامه های سان و اخبار جهان عکس های برهنه ای را از سیه نا میلر بی اجازه ی وی منتشر کردند . دادگاه بریتانیا این دو روزنامه را به دلیل ورود به حریم شخصی دیگران 75 هزار دلار جریمه کرد . روزنامه اخبار جهان یک مرتبه هم در سال 2011 تلفن همراه او را هک کرده بود که بابت آن هم 162 هزار دلار غرامت پرداخت کرد .

 

  • سیه نا از دوستان نزدیک گای پیرس ، هیو دنسی ، کایرا نایتلی و آن هاتاوی است.

 

  • قرار بود در نقش دوشیزه ماریان در فیلم رابین هود بازی کند . نهایتا این نقش به کیت بلانشت رسید.

 

  • از طرفداران سرسخت تیم چلسی انگلستان است.

 

  • در فیلم "توده سیاه" به کارگردانی اسکات کوپر در نقش کاترین ، نامزد سابق جانی دپ بازی کرده بود ولی قبل از نمایش فیلم تمام صحنه های مربوط به وی حذف شد.

 

نظر سیه نا درباره ی خودش :

من قطعا یک انگلیسیم ، به هرحال احساس آمریکایی بودن ندارم .

 

درباره ی آلفی:

من حقیقتا این فیلمو دوست دارم ، شاید به خاطر این باشه که موقع فیلمبرداری آلفی بود که من جود ( لاو ) رو شناختم و عاشقش شدم . ما لحظات شگفت انگیزی رو با هم ساختیم ، بازی او باورنکردنیه و خیلی چیزهارو به من یاد داد.

 

درباره ی مردان :

مردای آمریکایی خاکی تر و صمیمی تر از مردای انگلیسین . آمریکایی ها خیلی راحت و بی تعارف میان و میگن سلام می تونیم با هم بریم بیرون ولی مردان انگلیسی ترسو تر از این حرفهان.

 

درباره ی سیاست:

من قلبا یک لیبرال هستم ، هیچگاه به محافظه کاران رای نخواهم داد.

 

درباره تیپی هدرن و آلفرد هیچکاک:

تیپی هدرن نمونه ی یک زن ایده آله ، او از زیباترین بازیگرانی بود که وارد این عرصه شد . تیپی هنگام همکاری با هیچکاک از سمت او تحت فشار قرار می گرفت ، هیچکاک خارج از زمان فیلمبرداری حتی به رژ لب اون هم گیرمیداد یا اینکه با کیا رفت و آمد می کنه . تیپی اولش فکر می کرد این مسائل در سینما عادیه و سعی می کرد با اونا کنار بیاد ولی بعد از مدتی رفتار هیچکاک کاملا سادیسمی شد و اعصاب هدرنو خورد کرد ، تیپی هم سعی می کرد یه جاهایی کارهای اونو تلافی کنه . اون از لحاظ کار سینمایی هیچکاکو کاملا قبول داشت ولی این کارهاش غیر قابل تحمل بود . تیپی بعد از این دو فیلم به خاطر ضربه های روحی که خورده بود مدت زیادی نتونست فیلم بازی کنه ، در واقع هرچیزی که هیچکاک از طریق سینما به اون بخشید خودش هم نهایتا از اون گرفت . تیپی از هیچکاک متنفر بود . به نظر من اگه هیچکاک در سینمای امروز چنین رفتاری رو با یک بازیگر داشت به سرعت دادگاهی میشد.

 

اختصاصی هنرنما

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: