نوشته شده در 1395/06/09
جین وایلدر ، کمدین سرشناس آمریکایی درگذشت

جین وایلدر ، کمدین سرشناس آمریکایی درگذشت

جین وایلدر ، کمدین سرشناس آمریکایی بر اثر عوارض ناشی از آلزایمر در سن 83 سالگی در کنتیکت چشم از جهان فروبست.

جین وایلدر ، کمدین سرشناس آمریکایی بر اثر عوارض ناشی از آلزایمر در سن 83 سالگی در کنتیکت چشم از جهان فروبست. جوردن واکر پرلمن ، خواهر زاده وایلر ضمن تائید این خبر توضیح می دهد :

وایلدر سه سال قبل از این بیماری آگاه شده بود ولی برای جلوگیری از ناراحتی هوادارانش ، آن را علنی نکرد. او راضی نبود خنده را از هیچ لبی فراری بدهد. وی همچنان سعی می کرد از هنر و موسیقی لذت ببرد و به کارن ، همسر 25 سال اخیرش محبت می کرد. جین معتقد بود هیچ چیز نباید خنده و شادی را متوقف کند و خودش را نیز وقف همین اعتقاد کرد.

وایلدر که با آن صدای مخملیش به بازی درنقش شخصیت های عجیب و غریب ولی دوست داشتنی شهرت داشت ، کار بازیگری را از دهه ی شصت با حضور در نمایش های برادوی آغاز کرد و در سال 1967 با بازی در فیلم "بانی و کلاید" وارد دنیای سینما شد. "تهیه کنندگان" نخستین همکاری وی با کمدین افسانه ای ، مل بروکس بود که این اثر پس از نمایش در اواخر سال 1967 و 1968 ، جوایز اسکار را برای وایلدر و بروکس ، یکی به عنوان  بازیگر و و دیگری به عنوان فیلمنامه نویس به ارمغان آورد. وی پس از "تهیه کنندگان" در فیلم های "فرانکنشتاین جوان" و "زین های شعله ور" نیز همکاریش را با بروکس ادامه داد که برای "فرانکنشتاین جوان" به طور مشترک با بروکس ، نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

یکی از نقش آفرینی های ماندگار وایلدر در نقش ویلی وانکا ، مالک منزوی و عجیب و غریب یک کارخانه شکلات سازی در "ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی" است که سال ها بعد ، جانی دپ در فیلم "چارلی و کارخانه شکلات سازی" دوباره این نقش را تکرار کرد. وایلدر در چهار فیلم نیز در برابر استند آپ کمدین سرشناس ، ریچارد پریور قرار گرفت که این آثار عبارتند از "سیلور استریک" ، "حرکت دیوانه وار" ، "بد نبین و بد نشنو" و "تو دیگر". وی در دوران اوج موفقیتش در دهه های هفتاد و هشتاد ، چهار فیلم را با فیلمنامه هایی از خودش کارگردانی کرد که این آثار نیز عبارتند از : "ماجرای برادر باهوش‌تر شرلوک هلمز" ، "بزرگترین عاشق دنیا" ، "زنی در لباس قرمز" و "ماه عسل در خانه ارواح". اگرچه آخرین حضور او روی پرده سینماها به فیلم "تو دیگر" در سال 1991 بر می گردد ولی وی تا اواخر دهه نود در چند فیلم تلویزیونی در نقش های اصلی به هنرنمایی پرداخت. وایلدر در سال 2005 کتاب زندگینامه اش را تحت عنوان "مثل یک غریبه مرا ببوس" به چاپ رساند.

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: