نوشته شده در 1395/05/09
تقدیر از استفن فریزر در جشنواره ی سارایوو

تقدیر از استفن فریزر در جشنواره ی سارایوو

در جشنواره فیلم سارایوو ، علاوه بر نمایش "فلورانس فاستر جنکینز" به کارگردانی استفن فریزر از این فیلمساز با اهدای نشان قلب جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد.

در بیست و دومین دوره ی جشنواره فیلم سارایوو ، علاوه بر نمایش فیلم "فلورانس فاستر جنکینز" به کارگردانی استفن فریزر ، از این فیلمساز بریتانیایی با اهدای نشان افتخاری قلب جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد. گفتنی است در سال های گذشته هنرمندانی چون گائل گارسیا برنال ، مایک لی ، آنجلینا جولی و بنیسیو دل تورو این جایزه را دریافت کرده اند.

 

فریزر که کارگردانی آثار مهمی چون "ملکه" و "فیلومنا" را در کارنامه دارد ، کار خود را در سینما با ساخت فیلم هایی کم هزینه همچون "رختشویخانه ی زیبای من" آغاز کرد و اولین کارگردانیش در هالیوود را هم با فیلم "روابط خطرناک" تجربه کرد که این اثر نهایتاً نامزد دریافت 6 جایزه ی اسکار شد. وی در سال 1990 با کارگردانی "کلاهبرداران" به تهیه کنندگی مارتین اسکورسیزی ، برای نخستین بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شد و در سال 1998 ، با فیلم "سرزمین های- لو" ، جایزه ی خرس نقره ای جشنواره ی برلین را تصاحب کرد.

فریزر در سال 2003 به تلویزیون بریتانیا بازگشته و فیلمی تحت عنوان "معامله" را با محوریت رهبران سیاسی این کشور ، گوردون براون و تونی بلر کارگردانی کرد که به واسطه ی آن جایزه ی بهترین درام تلویزیونی بفتا را از آن خود کرد. وی در ادامه با ساخت فیلم "ملکه" در سال 2005 ، برای دومین بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی شد. این فیلمساز 75 ساله که پیش از این ، بارها و بارها  تخصصش در ساخت فیلم هایی حول محور تاریخ بریتانیا را به اثبات رسانده است ، در جدیدترین پروژه اش دوباره به سراغ ملکه ویکتوریا رفته و این بار فیلم "ملکه و عبدل" را درباره ی رابطه ی کاری ملکه و منشی هندی مسلمانش به تصویر خواهد کشید. این فیلم در سال 2017 به سینماها خواهد آمد.

 

گفتنی است بیست و دومین دوره ی جشنواره ی فیلم سارایوو که مهمترین جشنواره ی سینمایی بالکان و یکی از مهمترین ها در اروپا به حساب می آید ، از دوازدهم آگوست (22 مرداد) تا بیستم آگوست (30 مرداد) در سارایوو ، پایتخت بوسنی و هرزگوبین برگزار خواهد شد.  

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: