نوشته شده در 1395/04/30
10+1 فیلمساز بزرگی که هیچگاه برنده جایزه اسکار نشدند

10+1 فیلمساز بزرگی که هیچگاه برنده جایزه اسکار نشدند

این فهرست از بین کارگردانانی انتخاب شده که تمام یا اکثر دوران فیلمسازیشان را در آمریکا سپری کرده اند و فیلمهایشان هم به زبان انگلیسی بوده است.

فهرستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد ، اسامی تعدادی از کارگردانان بزرگ سینمای آمریکاست که هیچگاه موفق به دریافت جایزه ی اسکار نشده اند. این اسامی از بین کارگردانانی انتخاب شده که تمام یا اکثر دوران فیلمسازیشان را در آمریکا سپری کرده اند و فیلمهایشان هم به زبان انگلیسی بوده است.

 

 

استنلی کوبریک

اگربه کسی که اهل سینما و فیلم دیدن باشد و اطلاعاتی درباره ی تاریخچه اسکار نداشته باشد بگوییم که کوبریک به خاطر خلق هیچ کدام از شاهکار هایش اسکاری نگرفته ، قطعا او نیز فکر خواهد کرد که ما دیوانه شده ایم یا شاید داریم با او شوخی می کنیم . ولی نه تنها کارگردانی و نویسندگی او مورد بی توجهی داوران وقت آکادمی قرار گرفت بلکه فیلمهای او هم با بی مهری شدیدی مواجه شد . شاهکار هایی مثل "پرتقال کوکی" ، "اودیسه ی فضایی" ، "دکتر استرانجلاو" ، "غلاف تمام فلزی" و ... که هیچ کدام نه موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم شدند ، نه بهترین کارگردانی و نه بهترین فیلمنامه . البته کوبریک برای بهترین جلوه های ویژه ی اودیسه ی فضایی اسکار گرفته ، ولی خیلی بد است که کارگردان بزرگی مثل او با این همه ظرافت در آثارش فقط یک اسکار جلوه های ویژه برده باشد.

 

 

آلفرد هیچکاک

بله آلفرد هیچکاک هم هیچگاه موفق به دریافت اسکار نشد . او که تمام آثارش به زبان انگلیسی بود و از سال 1940 به بعد ، فیلمهایش را در آمریکا ساخت،  مرتب مورد بی توجهی داوران آکادمی قرار گرفت . او پنج بار کاندید دریافت اسکار بهترین کارگردانی شد ولی هیچگاه به این جایزه دست نیافت ، هرچند یک اسکار افتخاری در سال 1968 به او داده شد. گفتنی است فیلم "ربکا" به کارگردانی وی در سال 1940 برنده ی اسکار بهترین فیلم شد که البته در چنین مواقعی جایزه به تهیه کننده اهدا می شود نه کارگردان.

 

 

سیدنی لومت 

خالق آثار بزرگی چون  "دوازده مرد خشمگین" ، "بعد از ظهر سگی" و "شبکه" ، پنج بار کاندید دریافت اسکار شد اما با وجود ساخت آثاری تاثیر گذار ، هیچگاه برنده جایزه اسکار نشد . هر چند او هم مانند هیچکاک در آخرین سالهای زندگیش یک اسکار افتخاری گرفت.

 

 

رابرت آلتمن

آلتمن را یکی از تجربه گرا ترین کارگردانان هالیوود می نامند . کسی که همیشه با فیلمهایش در خلاف جهت سیاست های هالیوود گام بر میداشت . او یکی از آخرین بازمانده های کارگردانان افسانه ای سینما بود که در طول دوران حرفه ایش پنج بار کاندید اسکار بهترین کارگردانی شد ولی از دریافت آن ناکام ماند . به آلتمن هم در ماه های پایانی زندگیش یک اسکار افتخاری اهدا شد.

 

 

سرجیو لئونه

اگر چه اکثر فیلمهای او مثل خوب ، بد ، زشت در خارج از آمریکا ساخته شد ولی همواره این فیلم ها با استقبال تماشاگران آمریکایی همراه بوده است . علاوه بر این ، دو فیلم روزی روزگاری در غرب و روزی روزگاری در آمریکا به زبان انگلیسی ساخته شد ولی نه خود لئونه و نه هیچ کدام از شاهکارهایش حتی کاندید دریافت اسکار هم نشدند !

 

 

جان کاساوتیس

او را بنیانگذار سینمای مستقل آمریکا می نامنند . فیلمسازی منحصر بفرد که فیلمهای کم هزینه اش همیشه مورد توجه منتقدین قرار می گرفت . به خاطر سبک کاری جان ، او را گدار سینمای آمریکا نیز می نامنند . علاوه بر آن او بازیگر قابلی هم بوده است . چهره ی او را میتوانید در فیلم بچه ی رزماری ، در نقش همسر رزماری به خاطر بیاورید . او سه بار کاندید دریافت اسکار شد . یک بار به عنوان کارگردان ، یک بار به عنوان فیلمنامه نویس و یک بار هم به عنوان بازیگر.

 

 

 ساموئل فولر

فولر را یاغی سینمای آمریکا می نامنند . فیلمسازی منحصر بفرد و مستقل که همیشه فیلمهایش در تناقضی آشکار با هالیوود بود . او در زمان حیاتش مورد بی توجهی شدید سینمای آمریکا و هالیوود قرار گرفت ولی در عوض موفق شد طرفداران سرسختی را در بین سردمداران موج نوی فرانسه پیدا کند . منتقدین آمریکایی تازه بعد از مرگ فولر بود که به سمت آثار وی آمدند . او علا رغم ساخت فیلم های تاثیر گذار و گاها جنجالی ، هیچوقت کاندید دریافت جایزه ی اسکار نشد . اسکورسیزی در یکی از مصاحبه هایش گفته است : بدون شک فولر کلّه شق ترین فیلمساز دهه ی پنجاه سینماست.

 

 

دیوید لینچ

او در نظر سنجی روزنامه گاردین که در سال 2003 از منتقدان سینما در سراسر جهان صورت گرفت به عنوان بهترین کارگردان زنده ی دنیا انتخاب شد. وی همچنین در سایت معتبر اند ساوند هم به عنوان بهترین فیلمساز مستقل جهان شناخته شد. فیلمهای این کارگردان اگرچه  در گیشه هیچوقت موفق نبودند ولی همواره مورد توجه منتقدین قرار گرفته است. در این میان نباید از طرفداران دو آتشه ی آثار وی هم به سادگی گذشت. لینچ مجموعاً چهار بار کاندید جایزه ی اسکار شده که سه تای آن برای بهترین کارگردانی و یکی از آنها برای بهترین فیلمنامه بوده است ولی تا به امروز موفق به دریافت این جایزه نشده است.

 

 

برایان دی پالما

دی پالما را به همرا کارگردانانی مثل کوپولا ، اسکورسیزی و اسپیلبرگ  ، بنیانگذاران هالیوود معاصر می نامنند . هر کدام از این کارگردانان با سبک فیلمسازی خود راه را برای فیلمسازان نسل بعد خود باز کردند ولی در ادامه دی پالما نسبت به سه کارگردان دیگر کمتر مورد توجه قرار گرفت. به خاطر همین است که وی  را مرد تنهای هالیوود نیز می نامند . او با وجود ساخت فیلمهای موفقی چون "تسخیر ناپذیران" و "صورت زخمی" هیچگاه حتی کاندید دریافت جایزه ی اسکار هم نشد . سینمای او را تحت تاثیر سینمای هیچکاک می دانند و عده ای حتی او را متهم به تقلید از آثار هیچکاک می کنند ولی وقتی آکادمی به خود آلفرد هیچکاک اسکاری نداده است ، اسکار نگرفتن دی پالما چیز عجیبی نیست.

 

 

هاوارد هاکس

هاکس ، از جمله فیلمسازان خوش نامی است که به هر ژانری که وارد شده ، توانسته اثری قابل تحسین و ماندگار خلق کند. او که با ساخت فیلم های مطرحی چون "ریو براوو" ، "رودخانه ی سرخ" ، "خواب بزرگ" و "تنها فرشتگان بال دارند" یکی از کارگردانان مؤلف زمان خود و یکی از مهمترین فیلمسازان تاریخ سینما به حساب می آید ، فقط یک مرتبه در سال 1941 برای کارگردانی فیلم "گروهبان یورک" نامزد جایزه ی اسکار شده است.

 

 

ریدلی اسکات

اسکات هم از کارگردان هایی است که هنوز دستش به مجسمه ی اسکار نرسیده است . کارگردان آثار موفقی چون "بیگانه" ، "بلید رانر" و "گلادیاتور" تا به امروز سه بار کاندید دریافت این جایزه شده است که هر سه ی آنها به بعد از سال 90 بر می گردد. . با وجود این به هیچ عنوان نمی توان از تاثیرات ریدلی اسکات بر سینمای هالیوود چشم پوشی کرد . گفتنی است اسکات پس از ساخت آخرین فیلمش تحت عنوان "مریخی" ، طبق پیش بینی منتقدان ، شانس اصلی دریافت اسکار بهترین کارگردانی به حساب می آمد ولی پس از اعلام اسامی نامزدها ، در عین ناباوری نامی از این کارگردان کهنه کار در بین نامزدها دیده نشد . علاوه بر این فیلم "گلادیاتور" به کارگردانی وی در سال 2000 برنده ی جایزه ی بهترین فیلم سال شد ولی اسکار بهترین کارگردانی به استیون سودربرگ تعلق گرفت.

 

 

با توجه به هنرنمایی های داوران آکادمی در دادن جوایز اسکار ، تعدادی از کارگردانان بزرگ سینما بسیار خوش شانس بودند که در فهرست بالا قرار نگرفتند . از جمله ی این کارگردانان می توان به مارتین اسکورسیزی و رومن پولانسکی اشاره کرد. اسکورسیزی که شاهکار هایی چون "راننده تاکسی" "گاو خشمگین" و "رفقای خوب" را در کارنامه دارد ، برای دهه ها مورد بی توجهی داوران آکادمی قرا گرفت ولی نهایتا در سال 2006 این جایزه را تصاحب کرد . بسیاری معتقدند او باید خیلی پیشتر از اینها این جایزه را دریافت می کرد . منتقدین در مورد پولانسکی هم همین عقیده را دارند . بسیاری از آثار وی نیز مورد بی مهری آکادمی قرار گرفت ولی بالاخره برای "پیانیست" جایزه کارگردانی را تصاحب کرد .

گفتنی است در این فهرست ، نام کارگردانان جوانی مثل کریستوفر نولان ، دارن آرنوفسکی ، پل توماس اندرسون ، دیوید فینچر و .. که همچنان فرصت های زیادی را برای دریافت این جایزه دارند لحاظ نشده است.

 

علاوه بر این فیلمسازانی هم بودند که در صورت بلند تر بودن این فهرست می توانستند در آن جای بگیرند مثل : مایکل مان ، پیتر ویر ،ترنس مالیک ، فرانک دارابونت و ...

 

در بسیاری از دوره های مراسم اسکار ، تصمیمات عجیبی توسط داوران آکادمی اتخاذ شده که شگفتی بخش اعظمی ااز سینما دوستان را برنگیخته است. با نگاهی دوباره به فهرست ارائه شده می توان به این نکته پی برد که جوایز اسکار ، خصوصاً در این چند دهه ی اخیر ، هیچگاه متر مناسبی برای اندازه گیری فیلم ها و کارگردانانشان نمی باشد.

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام:  

 
ایران گفته :
تاریخ درج نظر : 1396/01/20
اگه این کارگردان هم می اومدن پیش فرهادی جان و کمی دوره اموزش وطن فروشی می دیدن هرسال برنده اسکار می شدن.