نوشته شده در 1394/10/14
فیلمبردار برنده ی جایزه ی اسکار درگذشت .

فیلمبردار برنده ی جایزه ی اسکار درگذشت .

ویلموس زیگموند فیلمبردار مجارستانی برنده ی جایزه اسکار سینما ، در سن 85 سالگی درگذشت .

زیگموند که بعد از سال 1956 و حمله روسیه به کشورش ، به آمریکا مهاجرت کرده بود ، در ابتدا فعالیت خود را با کار روی فیلمهایی با بودجه ی اندک آغاز کرد . نخستین فیلم مهم وی "مک بی و خانم میلر" به کارگردانی رابرت آلتمن بود بود که در آن با استفاده از نور طبیعی و ارائه ی تصویری خلاقانه و البته جسورانه از غرب وحشی ، حرکت جدیدی را در عرصه ی تصویربرداری آغاز کرد که نقش موثری نیز در شکل گیری موج نوی سینمای آمریکا داشت . او همکاریش با آلتمن را در دو فیلم بعدی وی ، "تصاویر" و "خداحافظی طولانی" هم ادامه داد .


زیگموند در طول پنج دهه فعالیت حرفه ایش در سینما با کارگردانان بزرگی چون بریان دی پالما ، استیون اسپیلبرگ ، مایکل چیمینو و وودی آلن کار کرد و نقش بسیار مهمی را در تربیت فیلمبرداران نسل کنونی و ظهور هالیوود نوین داشت . وی مجموعاً چهار بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شد که این جایزه را برای فیلم "برخورد نزدیک از نوع سوم" به کارگردانی استیون اسپیلبرگ تصاحب کرد .

 

برخی از مهمترین فیلم های او عبارتند از : مترسک ، شکارچی گوزن ، کوکب سیاه ، دروازه ی بهشت ، شوگرلند اکسپرس و با یک غریبه ی بلند قد سبزه ملاقات خواهی کرد

Like

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: