نوشته شده در 1395/04/08
جایزه ی ویژه ی جشنواره استکهلم برای کارگردان پدرخوانده

جایزه ی ویژه ی جشنواره استکهلم برای کارگردان پدرخوانده

جشنواره ی فیلم استکهلم ، جایزه ی یک عمر دستاورد هنری امسال خود را به فیلمساز کهنه کار سینما و خالق سه گانه ی پدرخوانده ، فرانسیس فورد کوپولا اهدا خواهد کرد.

جشنواره ی فیلم استکهلم ، جایزه ی یک عمر دستاورد هنری امسال خود را به فیلمساز کهنه کار سینما و خالق سه گانه ی پدرخوانده ، فرانسیس فورد کوپولا اهدا خواهد کرد. در بیانه ی رسمی این دوره از جشنواره آمده : وقتی جشنواره ی بین المللی استکهلم 27 سال قبل کار رسمی خود را آغاز کرد ما فهرستی تهیه کردیم از کارگردانانی که دوست داشتیم در آینده میزبان آنها باشیم که در صدر این فهرست ، نام فرانسیس فورد کوپولا قرار داشت و حالا با حضور پدرخوانده ی سینمای جهان در استکهلم ، رویای ما رنگ حقیقت به خود خواهد گرفت.

 

فرانسیس فورد کوپولا که کار حرفه ای را در سینما با دستیاری راجر کورمن آغاز کرده است ، در اوایل دهه ی هفتاد با ساخت فیلم "پدرخوانده" ، یکی از ماندگار آثار تاریخ سینمای جهان  را رقم زد و در ادامه با ساخت قسمت های بعدی این فیلم و آثار دیگری چون "مکالمه" و "اینک آخر الزمان" به اوج موفقیت و محبوبیت در این عرصه رسید. وی که یکی از پرافتخارترین کارگردانان سینما به حساب می آید تا به امروز جوایز متعددی را از آن خود کرده است که از این میان می توان به دو نخل طلای جشنواره ی کن ، 5 جایزه ی اسکار و 4 جایزه ی گلدن گلوب اشاره کرد. خود کوپولا احساسش درباره ی حضور در جشنواره ی استکهلم را اینچنین بیان می کند : در طول زندگیم همیشه دوست داشتم از سوئد و پایتخت آن استکهلم دیدن کنم ، لذتی که تا به امروز رخ نداده است.

گفتنی است این نخستین بار نیست که جشنواره ی فیلم استکهلم ، جایزه ی دستاورد هنری خود را به هنرمندی سرشناس اهدا می کند . دیوید کراننبرگ ، دیوید لینچ ، لورن باکال ، وونگ کار وای و کلیر دنیس از جمله کسانی هستند که در دوره های قبل این جشنواره ، مورد تقدیر ویژه قرار گرفته اند.

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: