نوشته شده در 1395/04/03
تام هاردی در نقش عکاس مشهور جنگ

تام هاردی در نقش عکاس مشهور جنگ

تام هاردی 38 ساله ، در نقش دونالد مک کالین ، مشهورترین عکاس جنگ و یکی از تاثیرگذار ترین چهره های اجتماعی و هنری معاصر جهان حضور خواهد یافت.

تام هاردی ، ستاره ی 38 ساله ی انگلیسی سینما ، در نقش دونالد مک کالین ، مشهورترین عکاس جنگ و یکی از تاثیرگذار ترین چهره های معاصر اجتماعی و هنری جهان حضور خواهد یافت. این فیلم که هنوز نام آن منتشر نشده است بر اساس فیلمنامه ای از گریگوری برک ، با اقتباس از کتاب اتوبیوگرافی مک کالین ، تحت عنوان Unreasonable Behaviour ساخته خواهد شد.

 

مک کالین که در اکتبر سال 1935 ، در یکی از محله های فقیر نشین شمال لندن متولد شده است ، بنا به اقتضای محل زندگی و شرایط کشورش ، از همان ابتدا با مسئله ی فقر و جنگ دست به گریبان بود ، دو مسئله ای که در ادامه به موضوعات اصلی عکاسی وی بدل گشتند. اوج هنر او را می توان در تصاویر ثبت شده ی وی از فجایع جاری در ویتنام و کامبوج مشاهده کرد. مک کالین بسیار نترس بود و در راه آرمان هایش ، بارها تا یک قدمی مرگ پیش رفت و همین ویژگی او عاملی شود تا بیننده با قرار گرفتن در متن حوادث ، به دل تصاویر مد نظر وی کشیده شود. از بین ماندگارترین آثار وی می توان به تصاویر بی خانمانان انگلستان ، تصاویر مربوط به قحطی و ایدز در آفریقا و مجموعه عکس های جنگی وی از مناطقی چون لبنان ، اوگاندا ، السالوادور و ویتنام اشاره کرد. مک کالین که اکنون 80 سال سن دارد ، این روزها بیشتر اوقاتش را در روستای سومرست ، صرف عکاسی از چشم انداز های این منطقه می کند.

مک کالین در فاصله ی بین سال های 1966 تا 1984 برای هفته نامه ی انگلیس ساندی تایمز عکاسی کرد که در طول این دوره ، مجموعه آثار وی را به این صورت می توان طبقه مندی نمود : قحطی در بیافرا (1967) ، جنگ ویتنام (1972-1968) ، جنگ های داخلی ایرلند شمالی (1971) ، جنگ کامبوج و سقوط پنوم پن (1975) و جنگ داخلی لبنان (1982-1975) . وی پس از اتمام همکاری با این نشریه به نوع جدیدی از عکاسی روی آورد و در کنار ثبت مناظر و چشم انداز ها به قاره ی آفریقا سفر کرده و سال ها سعی در انعکاس فقر و بیماری مردم این مناطق به جهانیان کرد.

 

گفتنی است تام هاردی که سال گذشته به واسطه ی حضور در فیلم "از گور برخاسته" برای نخستین بار طعم نامزدی جایزه ی اسکار را چشید ، در حال حاضر به همراه گروه هموطن صاحب نامش ، کریستوفر نولان ، مشغول تصویربرداری فیلم "دانکرک" است که از ابتدای مرداد ماه سال آینده در سینماهای جهان به نمایش درخواهد آمد. هاردی علاوه بر این ، قرارداد بازی در قسمتی دیگر از مجموعه فیلم های "مد مکس" را هم به امضا رسانده که هنوز زمان آغاز تصویربرداری آن مشخص نشده است.

 

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: