نوشته شده در 1395/03/24
جکی چان : موفقیت وارکرافت در چین ، آمریکایی ها را می ترساند !

جکی چان : موفقیت وارکرافت در چین ، آمریکایی ها را می ترساند !

جکی چان ، در حاشیه ی افتتاحیه ی نوزدهمین دوره ی جشنواره ی سینمایی شانگهای ، صحبت های جالبی را درباره ی سینمای کشور چین مطرح کرد .

جکی چان ، بازیگر 62 ساله ی سینما که تا به امروز در فیلم های اکشن چینی متعددی ظاهر شده است ، در حاشیه ی افتتاحیه ی نوزدهمین دوره ی جشنواره ی سینمایی شانگهای ، صحبت های جالبی را درباره ی سینمای این کشور مطرح کرد . وی که مثل همیشه پر انرژی و با لبخند در میان خبرنگاران حاضر شده بود درباره ی پتانسیل کشور چین در جذب مخاطب سینمایی اینچنین اظهار نظر کرد : متاسفانه پتانسیل های این کشور، برای تبدیل شدن به یک بازار جهانی در زمینه ی سینما ، برای دهه ها مورد بی توجهی قرار گرفته است اما امروز چین به نقطه ای رسیده که تمام جهان می تواند حساب ویژه ای را روی عرضه ی محصولات سرگرمی ساز در این کشور باز کند . وقتی وارکرافت با فقط دو روز نمایش در این کشور ، 600 میلیون یوان (91 میلیون دلار) فروش می کند ، این باعث ترس آمریکایی ها می شود .

 

چان خطاب به حاضران سالن که اکثریت قریب به اتفاق آنها چینی بودند ، صحبت هایش را با ذکر یک مثال جالب اینچنین ادامه می دهد : اگر ما بتوانیم فیلمی بسازیم که 10 میلیارد یوان (1.5 میلیارد دلار)  فروش کند ، تمام مردم جهان که به گونه ای مطالعاتی راجع به فیلم و سینما دارند ، به جای زبان انگلیسی ، زبان چینی را خواهند آموخت . این شما مردم هستید که سینمای چین را قدرتمند می کنید ، نه ما !

 

گرایش روزافزون مردم چین به سمت سینما و دیدن فیلم ، باعث شده تا این کشور در سال های اخیر به دومین بازار فروش فیلم های سینمایی در جهان تبدیل شود به طوری که آمار فروش فیلم در سینماهای این کشور ، فقط در سال 2015 به رقم شگفت انگیز 6.78 میلیارد دلار رسید . این در شرایطی است که مجموع فروش فیلم در سینماهای آمریکا ، در همین سال از مرز 11 میلیارد دلار فراتر نرفت . گفتنی است فیلم "وارکرافت" که مورد مثال چان نیز قرار گرفت ، در چهار روز اول نمایشش در چین به رقم فروش 144.7 میلیون دلار رسید در حالی که همین فیلم در اکران افتتاحیه ی سینماهای آمریکای شمالی ، با فروش فقط 10 میلیون دلار ، شکست معنی داری را متحمل شد .

 

در صورتی که مثال جکی چان ، درباره ی ساخت فیلمی با فروش 1.5 میلیارد دلار را به عنوان نقطه ای ایده آل برای سینمای چین در نظر بگیریم ، با توجه به رشد 30 درصدی مخاطبان سینما نسبت به 5 سال گذشته در این کشور ، می توان چنین فروشی را در ظرف 5 الی 10 سال آینده در این سرزمین پهناور پیش بینی کرد . گفتنی است  در حال حاضر ، فیلم کمدی فانتزی "پری دریایی" به کارگردانی استفن چو ، با فروش جهانی 517 میلیون دلار ، با اقتدار عنوان پرفروش ترین فیلم محصول سینمای چین را در اختیار دارد .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: