نوشته شده در 1395/03/19
لئوناردو دی کاپریو در نقش مولانا

لئوناردو دی کاپریو در نقش مولانا

دیوید فرانزونی ، فیلمنامه نویس فیلم "گلادیاتور" این روزها روی پروژه ی ساخت فیلم زندگی مولانا جلال الدین ، شاعر و عارف ایرانی قرن سیزدهم میلادی کار می کند .

دیوید فرانزونی ، فیلمنامه نویس برنده ی جایزه ی اسکار فیلم "گلادیاتور" که این روزها  روی پروژه ی ساخت فیلم زندگی مولانا جلال الدین رومی ، شاعر و عارف ایرانی قرن سیزدهم میلادی کار می کند ، قرار است مذاکرات خود را با لئوناردو دی کاپریو برای بازی در نقش این شخصیت بزرگ آغاز کند. فرانزونی ، انگیزه ی خود برای ساخت این فیلم را به چالش کشیدن تصویر کلیشه ای غرب از مسلمانان می داند .

 

فرانزی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این شاعر ایرانی ، هفته ی گذشته به همراه تهیه کننده ی کار ، استفن جوئل به ترکیه سفر کرد تا در آنجا علاوه بر ملاقات با چند مولوی شناس ، از مقبره ی وی هم دیدن کند . فرانزی و جوئل اظهار امیدواری کرده اند  که بتوانند در این فیلم از توانایی های لئوناردو دی کاپریو در نقش مولوی و رابرت داونی جونیور در نقش شمس تبریزی سود ببرند ، هر چند هنوز زود است که بتوان در اینباره نظر قطعی داد چرا که هنوز مذاکرات آنها با این دو ستار ه ی سینما آغاز نشده است .

فرانزی درباره شخصیت مولوی اینچنین اظهار نظر می کند : او مثل شکسپیر است . او شخصیتی با استعداد است که همواره توسط جامعه و مردمش مورد ارزش و احترام قرار می گیرد . اینگونه افراد همواره ارزش بررسی کردن را دارند .

 

اما چیزی که در این میان باعث به وجود آمدن حاشیه های فراوان شده است ، مردم معترضی هستند که در محیط های مجازی ، با هشتک "رومی سفید پوست نبود" ، نارضایتی خود را از انتخاب بازیگری سفید پوست (دی کاپریو) برای این شخصیت اعلام کردند . این نخستین بار نیست که هالیوود برای بازی در نقش شخصیت های ایرانی از بازیگران خارجی استفاده می کند . برای مثال پیش از این بازیگرانی چون بن کینگزلی در نقش ابن سینا و جیک جیلنهال در نقش شاهزاده ی ایرانی حضور پیدا کرده بودند .

 

گفتنی است مولانا که شهرت و محبوبیت وی از جهان اسلام هم فراتر رفته است ، در ایالات متحده هم طرفداران بیشماری را داراست به طوری که یک نسخه از کتاب وی که در سال 2014 در قطع جیبی به چاپ رسید ، به یکی از پرفروشترین کتاب های سال این کشور بدل گشت . فیلم زندگی مولوی فعلا در مراحل اولیه ی خود قرار دارد و دست اندرکاران پروژه امیدوارند تا در صورت درست پیش رفتن برنامه ریزی ها بتواند کار ساخت آن را از سال آینده کلید بزنند .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: