نوشته شده در 1395/03/18
تقدیر جشنواره ی لوکارنو از سلطان فیلم های رده ی B سینما

تقدیر جشنواره ی لوکارنو از سلطان فیلم های رده ی B سینما

کورمن در کارنامه ی حرفه ای بلندش ، به شکل بی سابقه ای توانسته کیفیت و عامه پسند بودن را با هم ترکیب کند و آن را در فیلم هایی با بودجه هایی اندک عرضه کند .

دست اندر کاران جشنواره ی لوکارنو در نظر دارند تا از راجر کورمن کهنه کار ، پدر فیلم های درجه ی B سینما تقدیر کنند و در کنار شنیدن آخرین اظهارات وی ، بخش ویژه ای را برای فیلم های مستقل و سینمای آوانگارد اختصاص دهند . راجر کورمن 90 ساله هم درخواست جشنواره را پذیرفته تا با حضور به عنوان مهمان افتخاری جشنواره ی لوکارنو ، تجربیات سالها فیلمسازیش را به کارگردانان جوان منتقل کند .

 

در یکی از بخش های اصلی جشنواره ی امسال ، قرار است دو فیلم  از راجر کورمن به نمایش درآید . فیلم درام "مزاحم" محصول 1962 با بازی ویلیام شتنر و فیلم ترسناک "نقاب مرگ سرخ" محصول سال 1964 با بازی رفیق قدیمی کورمن ، وینسنت پرایس و بر اساس داستان کوتاهی از نویسنده ی محبوب وی ، ادگار آلن پو ، دو فیلمی هستند که به نمایندگی از دو جریان مختلف از سینمای راجر کورمن برای آشنایی بیشتر مهمانان به نمایش در خواهند آمد .

در بیانه ی جشنواره آمده : کورمن کسی است که به عنوان نویسنده و کارگردان ، در کارنامه ی حرفه ای بلندش ، به شکل بی سابقه ای توانسته کیفیت بالا و عامه پسند بودن را با هم ترکیب کند و آن را در فیلم هایی با بودجه هایی اندک عرضه کند . وی موفق شده با رویکرد مولف گونه اش ، دنیای شخصی خود را با تم های مختلف ، از ترسناک گرفته تا علمی تخیلی و داستان های گرافیکی ، به زیبایی بنا کند .

کارلو چاترین ، مدیر هنری جشنواره درباره ی این کارگردان با تجربه می افزاید : نام کورمن در سینما ، مترادف با استقلال و آزادی در فیلمسازی است . وی در طول دوران طولانی فیلمسازیش ، موفق شده ستاره هایی بزرگی چون جک نیکلسون ، چارلز برانسون ، رابرت دنیرو ، سیلوستر استالونه و ساندرا بولاک را به دنیای سینما بشناساند و بازیگرانی چون وینسنت پرایس ، پیتر لوری و بوریس کارلوف را به عنوان شمایل ژانر ترسناک معرفی کند .

 

گفتنی است راجر کورمن که فیلمسازی را از اواسط دهه پنجاه آغاز کرده است ، از سال 1990 تا به امروز فیلمی را شخصا کارگردانی نکرده است ولی در عوض در تمام این سالها ، به عنوان تهیه کننده حضور پر رنگی را در فیلم های عموما ترسناک و اکشن آمریکایی داشته است . در کارنامه ی کارگردانی کورمن ، بیش از پنجاه فیلم سینمایی دیده می شود که از مطرح ترین آنها می توان به "خاندان آشر" ، "گودال و آونگ" و " کلاغ سیاه" اشاره کرد .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: