نوشته شده در 1395/03/18
روابط عجیب و غریب ولز و همینگوی

روابط عجیب و غریب ولز و همینگوی

اورسون ولز و ارنست همینگوی ، همواره رابطه ای عجیب و غریب با هم داشتند به طوری که گاهی دوست هم ، گاهی رقیب هم و گاهی دشمن هم به حساب می آمدند .

با پیدا شدن فیلمنامه ای قدیمی از اورسون ولز ، از نوع روابط وی با ارنست همینگوی هم پرده برداری شد . اورسون ولز ، خالق همشهری کین و ارنست همینگوی ، یکی از بزرگترین نویسندگان و ماجراجویان قرن بیستم ، و خالق آثاری چون پیرمرد و دریا و وداع با اسلحه ، همواره رابطه ای عجیب و غریب با هم داشتند به طوری که گاهی دوست هم ، گاهی رقیب هم و گاهی دشمن هم به حساب می آمدند . این دو غول سینما و ادبیات در اولین دیدارشان در خلال یک کتک کاری ، حسابی با صندلی از خجالت هم در آمدند .


موضوع فیلمنامه ی تازه کشف شده ولز درباره علاقه ی مشترک آنهاست یعنی اسپانیا . داستان یک مثلث عشقی در قلب اسپانیا و شخصیت اصلی فیلمنامه هم یک آمریکایی عاشق گاوبازی است که شخصیت پردازی او ، به روشنی از ارنست همینگوی الهام گرفته شده است .


همینگوی که برنده ی جایزه ی نوبل ادبی نیز شده است ، از شیفتگان فرهنگ گاوبازی اسپانیایی بود و دو کتاب مرگ در بعد از ظهر و خورشید همچنان می دمد را مستقیماً درباره ی همین موضوع نوشت . اورسون ولز هم در دهه ی شصت در اسپانیا زندگی می کرد و شناخت خوبی از فرهنگ این کشور داشت . او نگاه همینگوی به این فرهنگ را سطحی و مسخره توصیف می کرد و حضور تعدادی زیادی توریست آمریکایی در اسپانیا و تماشای گاوبازی ، آن هم فقط به خاطر تاثیر پذیرفتن از زندگی و آثار همینگوی را مضحک می پنداشت . ولز بخش اعظمی از انتقاداتش بر همینگوی را بعد از مرگ وی مطرح ساخت . ارنست همینگوی در 61 سالگی با اسلحه ی دولول ساچمه ‌زنی به مغز خودش شلیک کرد و اینگونه از این جهان رخت بربست .

 

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: