نوشته شده در 1395/03/11
تلاش مجدد آمریکا برای استرداد پولانسکی

تلاش مجدد آمریکا برای استرداد پولانسکی

دادستانی آمریکا تلاش های جدیدی را برای بازگرداندن رومن پولانسکی به این کشور و اجرای حکم وی آغاز کرده است .

پس از گذشت سالها از محکومیت کارگردان سرشناس لهستانی ، رومن پولانسکی ، در دادگاه آمریکا مبنی بر داشتن رابطه ی جنسی غیر قانونی با دختری 13 ساله به نام سامانتا گیمر ، دادستانی آمریکا تلاش های جدیدی را برای بازگرداندن او به این کشور و اجرای حکم وی آغاز کرده است . این در حالی است که دادستانی کشور لهستان ، سعی دارد تا حکم را به شورای استیناف ببرد .

ژیبگنی زیوبرو ، وزیر دادگستری و دادستانی عمومی لهستان در این باره اظهار کرده که روز سه شنبه از دادگاه عالی آمریکا درخواست تجدید نظر در حکم را داشته است . از طرفی یک قاضی در شهر کراکوف هم بیانیه داده که محاکمه و زندانی کردن پولانسکی ، به دلیل بالای هشتاد سال بودن وی ، مغایر با قوانین حقوق بشر است . در بیانیه ی وی آمده که پولانسکی پیش از فرار از آمریکا ، 42 روز در سلول انفرادی به سر برده است . با وجود تلاش های دادستانی برای جلوگیری از اجرای حکم ، پاییز گذشته ، رهبر راستگرای حزب عدالت لهستان که در حال حاصر در صدر حکومت این کشور قرار دارد ، اظهار کرده بود که به دلیل اثبات اینکه در این کشور هیچ تبعیضی بین افراد مشهور و ثروتمند با افراد عادی وجود ندارد ، پولانسکی باید به دولت آمریکا تحویل داده شود .

گفتنی است آخرین تلاش برای استرداد پولانسکی به آمریکا ، به سال 2009 بر می گردد ، زمانی که وی برای دریافت جایزه ی یک عمر فعالیت هنری از جشنواره ی زوریخ به سوئیس رفته بود ولی توسط مقامات این کشور در فرودگاه بازداشت و به مدت 2 ماه زندانی شد که بعدها این حبس به بازداشت خانگی تبدیل شد . تا اینکه در جولای 2010 ، دادگستری فدرال سوئیس ، درخواست استرداد دولت آمریکا را به طور رسمی رد کرد .

رومن پولانسکی که خالق تعدادی از ماندگارترین فیلم های تاریخ سینما همچون "محله ی چینی ها" ، "پیانیست" و "بچه ی رزماری" است ، از اواخر دهه ی هفتاد میلادی تحت تعقیب دولت آمریکا است و از آن دوره تا به امروز ، حتی برای دریافت جایزه ی اسکارش هم پا به این کشور نگذاشته است . او که در حال حاضر آپارتمانی را در کراکوف ، واقع در جنوب لهستان خریداری نموده است ، بیشتر وقتش را در فرانسه ، جایی که در آن متولد شده سپری می کند .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: