نوشته شده در 1395/03/02
اعلام برندگان بخش نوعی نگاه جشنواره ی کن

اعلام برندگان بخش نوعی نگاه جشنواره ی کن

درام ورزشی "شادترین روز زندگی اولی ماکی" مجصول فندلاند به کارگردانی یوهو کوسمانن ، به عنوان بهترین فیلم بخش نوعی نگاه جشنواره کن انتخاب شد .

درام ورزشی "شادترین روز زندگی اولی ماکی" مجصول فندلاند به کارگردانی یوهو کوسمانن ، به عنوان بهترین فیلم بخش نوعی نگاه شصت و نهمین دوره ی جشنواره کن انتخاب شد . این فیلم سیاه و سفید که به صورت 16 میلیمتری فیلمبرداری شده است ، داستان زندگی اولی ماکی ، قهرمان سابق بوکس سبک وزن جهان را روایت می کند که قصد دارد خود را برای رقابت در مسابقات بوکس سنگین وزن جهان آماده کند ، اما دقیقاً در روز مسابقه ، اتفاقات پیش بینی نشده ای برای وی رخ می دهد .

 

 

فیلم ژاپنی "هارمونیوم" به کارگردانی کوجی فوکودا نیز موفق به دریافت جایزه ی هیئت داوران این بخش شد . این فیلم اخلاقی و پیچیده ، داستان مردی به نام توشیرو است که یکی از آشنایان قدیمیش را که به تازگی از زندان آزاد شده ، برای کار در کارگاهش استخدام می کند ولی در ادامه این مرد سعی می کند که به داخل خانواده ی توشیرو رخنه کرده و باعث ایجاد اختلاف شود .

 

 

جایزه ی بهترین کارگردانی بخش نوعی نگاه هم به مت راس به خاطر فیلم آمریکایی "کاپیتان فانتاستیک" اهدا شد . "کاپیتان فانتاستیک" داستان پدر فداکاری است که بعد از مرگ همسرش ، سعی می کند شش فرزندش را به بهترین شکل تربیت کند و آنها را با چالش های موجود در دنیای واقعی آشنا کند .

 

 

دلفین و موریل کولین ، خواهران فیلمساز فرانسوی هم دست خالی از این جشنواره به خانه نرفتند و با فیلم فمنیستی خود ، تحت عنوان "توقف گاه" موفق به دریافت جایزه بهترین فیلمنامه ی این بخش شدند . توقفگاه ، ماجرای دو سرباز زن اعضام شده به افغانستان است که پیش از بازگشت به خانه ، تصمیم می گیرند سه روز را در هتلی پنج ستاره ، واقع در قبرس سپری کنند .

 

 

و در نهایت جایزه ی ویژه ی بخش نوعی نگاه هم به انیمیشن بدون دیالوگ "لاک پشت قرمز" ، به کارگردانی مایکل دودک دویت تعلق یافت . "لاک پشت قرمز" که اولین فیلم بلند کارگردان انیمیشن احساسی "پدر و دختر" به حساب می آید ، داستان مردی را روایت می کند که در جزیره ای دور افتاده گیر کرده است ، این مرد ، هنگامی که مشغول کشیدن نقشه ی فرار از این جزیره است ، با لاک پشت عجیبی آشنا می شود .

 

در این دوره از بخش نوعی نگاه جشنواره ی کن ، 18 فیلم حضور داشتند که 20 کشور مختلف در ساخت این آثار سهیم بودند و البته حضور 7 کارگردان فیلم اولی هم به نوبه ی خود جالب توجه بود . گفتنی است فیلم "وارونگی" به کارگردانی بهنام بهزادی هم نماینده ی ایران در این بخش بود که اثرش در جشنواره به نمایش در آمد .

بازگشت به لیست
دیدگاه کاربران
نام: